![]()
|
|||||||
Заняття №11Заняття №11 Тема:Гвинтові механізми. Мета: Сформувати у студентів поняття гвинтові механізми, вивчити основні поняття про передачу гвинт - гайка. Розвивати пізнавальні здібності сту-дентів. Тип заняття: Лекція з елементами контролю знань. Тривалість заняття: 2 години. Хід заняття: 1. Організаційна частина. 2. Повідомлення теми, мети заняття. 3. Актуалізація опорних знань студентів: 3.1. Які види з’єднань деталей ви знаєте? 3.2. Охарактеризуйте один з видів нерознімного з’єднання. 3.3. Охарактеризуйте один з видів рознімного з’єднання. 4. Вивчення нового теоретичного матеріалу: 4.1. Будова гвинтових пресів і домкратів. 4.2. Поняття про розрахунок гвинтів і гайок. 5. Закріплення вивченого матеріалу: 5.1. Робота з картками. 5.2. Задача 33 стор. 192. 6. Підведення підсумків заняття. 7. Домашнє завдання: 7.1. Опрацювати Л.1с. 188-192. 7.2. Підготувати повідомлення по темі. Короткі теоретичні відомості:
Застосовують для підняття вантажів (домкрати), створення великих зусиль (преси, натискні пристрої, тощо.) і отримання точних переміщень (ходові гвинти верстатів, вимірювальні при-Рис. 36 лади, ділильні і регулювальні пристрої). Розрізняють два типи передач гвинт - гайка:
Передачі з тертям ковзання мають широке розповсюдження зважаючи на просто-ту пристрою. Гвинти передач діляться на вантажні і ходові. Вантажні гвинти приз-начені для створення великих зусиль (домкрати, преси і т. п.). При реверсивному ру-сі під навантаженням застосовують трапецеїдальну різьбу, а при великих односторо-нніх навантаженнях – упорну. Для отримання самогальмуючої гвинтової пари (домк-рати) застосовують однозахідні різьби. Ходові гвинти призначені для отримання точних переміщень. Для зменшення тертя вони, як правило, мають трапецеїдальну багатозахідну різьбу. Для точних гвинтів ділильних і вимірювальних пристроїв іноді застосовують метричну різьбу.
Рис. 37 ти за допомогою клина, пружини або різьби. Передачі з тертям кочення або кулькові гвинтові передачі (рис. 38) використову-ють для отримання переміщень високої точності, де важливе мале тертя і повна відсутність зазору в різьбі (наприклад, приводи подач верстатів з програмним керуванням і ін.).
Рис. 38 вуну АЧВ-2, АЧК-2 тасірого чавуну СЧ18, СЧ20 і ін. Силові співвідношення у гвинтовій - парі такі ж, як і в різьбовому з’єднанні. Для гвинтових механізмів слід розрізняти к.к.д.гвинтової пари і к.к.д. гвинтового механізму (передачі). Перший з них відображає втрати тільки в різьбі і при підйомі вантажу. Для самогальмуючої гвинтової пари Загальний к.к.д. гвинтового механізму
де
Передаточне число умовно можна виразити відношенням переміщення маховика або рукоятки до переміщення гвинта (гайки):
де При малому 2. Основним критерієм працездатності та розрахунку гвинтового механізму є зносостійкість. оскільки найчастіша причина виходу з ладу гвинтів і гайок -цезнос їх різьби. Розрахунок на зносостійкість виконують як проектувальний. Іншими кри-теріями працездатності є міцність і стійкість гвинта. Ці розрахунки виконують як перевірочні. Розрахунок на зносостійкість зводиться довизначення фактичного середнього тиску
де
Замінивши в цій формулі
|
|||||||
|