Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Стих: Кля́тся Госпо́дь Дави́ду и́стиною/ и не отве́ржется ея́.



Стих: Кля́тся Госпо́дь Дави́ду и́стиною/ и не отве́ржется ея́.

Две́ри Небе́сныя,/ возьми́теся,/ зря́ще две́рь Вы́шняго,/ иду́щу к Вы́шним,/ еди́ну Богома́терь.

Сла́ва, и ны́не, глас то́йже:

Дави́дскую пе́снь дне́сь, лю́дие, воспое́м Христу́ Бо́гу:/ приведу́тся, рече́, Царю́ де́вы во след Ея́,/ и и́скренния Ея́ приведу́тся в весе́лии и ра́довании,/ и́бо от се́мене Дави́дова./ Ея́же ра́ди мы обожи́хомся,/ в ру́це Своего́ Сы́на и Влады́ки,/ сла́вно и па́че сло́ва прелага́ется./ Ю́же, я́ко ма́терь Бо́жию, воспева́юще,/ вопие́м и глаго́лем:/ спаси́ нас, испове́дающих Тя, Богоро́дицу, от вся́каго обстоя́ния/ и изба́ви от бед ду́ши на́ша.

Тропа́рь святы́х, глас 4:

Преудо́бренную и Богому́друю дво́ицу пресве́тлую/ восхва́лим, ве́рнии, по достоя́нию,/ Фло́ра преблаже́ннаго и Ла́вра всечестна́го,/ и́же усе́рдно Тро́ицу несозда́нную я́сно пропове́дасте всем,/ те́мже пострада́вше до кро́ве,/ и венцы́ пресве́тлыми увязо́стеся,/ моли́теся Христу́ Бо́гу, да спасе́т ду́ши на́ша.

Сла́ва, и ны́не, пра́здника, глас 1:

В рождестве́ де́вство сохрани́ла еси́,/ во успе́нии ми́ра не оста́вила еси́, Богоро́дице,/ преста́вилася еси́ к животу́, Ма́ти су́щи Живота́,/ и моли́твами Твои́ми избавля́еши от сме́рти ду́ши на́ша.

НА У́ТРЕНИ

По 1-й стихоло́гии седа́лен, глас 4. Подо́бен: Яви́лся еси́ дне́сь:

В сла́вней па́мяти Твое́й вселе́нная, невеще́ственным Ду́хом преукра́шена,/ у́мно с весе́лием зове́т Ти:/ ра́дуйся, Де́во, христиа́н похвало́.

Сла́ва, и ны́не, то́йже.

По 2-й стихоло́гии седа́лен, глас 6. Подо́бен: Милосе́рдия две́ри:

Твое́ преставле́ние, Чи́стая, вси ве́рнии, восхваля́юще, пое́м Тя:/ преста́вилася бо от земли́, от живота́ в живо́т,/ и су́щи на Небесе́х Бо́гу моля́щися, изба́вится от бед ро́ду челове́ческому.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.