Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Песнь 5. Кондак глас 8



Песнь 5

Ирмос: Божиим светом Твоим, Блаже, утренюющих Ти души любовию озари, молюся, Тя ведети, Слове Божий, истиннаго Бога, от мрака греховнаго взывающа.

Припев: Святая преподобная Евфросиние, моли Бога о нас.

Радости и удивления о видении ангельском исполнися архиерей Господень и призваше тя, преподобная, возвестити ти чудное явление.

Волю Господа твоего со усердием исполнила еси, преподобная, и пришла еси на место, показанное ти Ангелом, и тамо водворилася еси.

На единаго Господа возложивши твердое упование, ничтоже стяжала еси от имений, но в нищете евангельстей пребывала еси.

На разумнем камени храмину неподвижиму создала еси, славная, и треволнения страстей отбегла еси, благоутешным Духом Параклитовым подъемлема в Вышнюю и Божественную обитель.

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу.

Небрегши отчия славы и гордения, но одинокое житие и неимение, Евфросиние, возлюбила еси и, крест Христов на рамо вземши, последовала еси Ему, зовущему тя.

И ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Богородичен: Кий Тебе дар принесу благодарения за, ихже насладихся, Твоих дарований и Твоея безмерныя благостыни? Темже славлю, песнословлю и величаю Твою неизреченную ко мне милость.

Песнь 6

Ирмос: Житейское море, воздвизаемое зря напастей бурею, к тихому пристанищу Твоему притек, вопию Ти: возведи от тли живот мой, Многомилостиве.

Припев: Святая преподобная Евфросиние, моли Бога о нас.

Видевше ангелоподобное твое житие, многия девы восхотеша обручитися Христу и в чистом девстве Ему Единому послужити.

Сестра твоя, княжна Звенислава, подражающи тебе, отвержеся славы и наслаждений мира сего и к тебе притече, иго Христово благое на себе восприяти.

Видя умножающияся сестры твоя духовныя, Евфросиние всечестная, возжелала еси соорудити храм Господу Вседержителю, честнаго и славнаго Его Преображения.

В чаши своей вино всею душею черпавши и столп доволен поставивши, воспела еси: хлеб мой яждьте и вино вси пийте, жаждающии.

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу.

Утреневавши к Богу, голубице, была еси посребрена светло крилома, славная, златом же блещащи междурамия различным деянием.

И ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Богородичен: Утешение в скорбех вем, и недугов исцеление Тя знаю, Богомати, и всесовершенное сокрушение смерти, и реку живота неисчерпаемую, и всех, сущих в напастех, скорое и быстрое заступление.

Кондак глас 8

Избранней Богом от самаго рождения и призванней на служение Ему, в чине ангельстем Господеви послужившей свято, и преподобно пожившей, и ныне с Небесными силами Господа восхваляющей, о нас же, грешных, пред Господем ходатайствующей, с радостию и любовию воззовем: Радуйся, Евфросиние, невесто Христова всечестная.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.