Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Канон преподобной Евфросинии Полоцкой



Канон преподобной Евфросинии Полоцкой

Песнь 1

Ирмос: Яко по суху, пешешествовав Израиль по бездне стопами, гонителя фараона видя потопляема, Богу победную песнь поим, вопияше.

Припев: Святая преподобная Евфросиние, моли Бога о нас.

От юности поучающися священным заповедем Господним и желающи Ему Единому послужити, презрела еси славу и богатство мира сего.

Христа возлюбивши, родителей и сродников твоих и обручника земнаго оставила еси, преподобная, и монашеское житие восприяла еси.

Скорби исполнися сердце отца и матере твоея, егда во иночестем образе узреша тя, возлюбленную дщерь свою, ты же словесы благими, вразумляющу тя Святому Духу, утешила еси их.

Яже в масле добродетелей свещу умасленну на сретение, мати, Жениха твоего возжже, просвети очи сердца моего, нощию житейскою омраченная, да достойно тя похвалю.

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу.

Ум старый в младе лет, мати, добывши, дерзаемо тело душе покорила еси, от юности впрягши под иго Христово и благодатное бремя легкое приемши.

И ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Богородичен: Скорбных наведения обуревают смиренную мою душу, и напастей облацы мое покрывают сердце, Богоневестная, но, Свет рождшая Божественный и Превечный, возсияй ми свет радостный.

Песнь 3

Ирмос: Несть свят, якоже Ты, Господи Боже мой, вознесый рог верных Твоих, Блаже, и утвердивый нас на камени исповедания Твоего.

Припев: Святая преподобная Евфросиние, моли Бога о нас.

В безмолвии со единым Господем молитвою желающи соединитися, при святей церкви Святыя Софии в тесней келлии водворилася еси, преподобная.

От труда рук твоих, преподобная, послужила еси Христу, Спасителю нашему, богоугодно упражняющися в преписании книг святых, и ценою, вземлемою за них, утешала еси нищую братию Христову.

В кротости и смирении, в постех и молитвах, в трудех, и нощных бдениих, и молитвенных коленопреклонениих, усердно послужила еси Господу твоему, всечестная.

Сна не дала еси очима, ни веждома дремания, Евфросиние, дондеже обрела еси во твоем сердце место достойнаго обительства.

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу.

Пустынелюбица горлица бывши, Евфросиние, и уединяющася птица на здании, гнездо духовное птенцем твоим создала еси и пожила еси от юности житием ангельским, в телесе будучи.

И ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Богородичен: Удивила еси воистину ныне на мне, Владычице, благодеяния Твоя, Богоотроковице, и милости Твоя, темже славлю Тя, и воспеваю, и почитаю многое и безмерное еже о нас смотрение Твое.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.