Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Песнь 6. Кондак, глас 5



Песнь 6

Ирмос: Молитву пролиюко Господу и Тому возвещу печали моя, яко зол душа моя исполнися и живот мой аду приближися, и молюся, яко Иона: от тли, Боже, возведи мя.

Молитвы множайшия здесь, пред иконою Владычицы, возносятся, егда сия в православную Россию от Святыя Горы иноками обители Ильинскияпринесеся, верным во утешение и в радость нескончаемую.

Молитву всяк приносяй Тебе с верою и любовию пред пречистым образом Твоим, Богородице Преблагая, не неуслышан от Тебе отыдет, всем бо вся благая даруеши, яко Бога и Питательнице Питателя вселенныя.

Молитвенно Тя славим, Пречистая Млекопитательнице, и, с любовиюприпадающе к многоцелебному Твоему образу, сердцем и усты сей целуем, видяще в нем залог благодатный Твоего к нам матерняго благоволения.

Молитися всегда усердно желание подаждь нам, Преблагая Владычице, вся боможеши яко Мати и Млекопитательницавоплотившагося Бога, Егоже милостива нам сотвори всесильным предстательством Твоим и не попусти до конца погибнути рабом Твоим.

Кондак, глас 5

Душ наших чувствия очистивше, узрим на иконе таинство преславное, Творца Вселенныя и Господа вышних сил, во объятиихдержима и от сосцу Твоею яко Младенца питаема, и, со страхом и радостиюпокланяющеся Тебе и рождшемуся от Тебе Спасу нашему, воззовем: радуйся, Владычице, жизни нашеяПитательнице.

Икос

Архангельское целование услышала еси, Приснодево, и в чистоте девственней Бога зачала и Христа безболезненно родила еси, Егоже яко Младенца от сосцу Твоею млеком питала еси, Ангелы и человеки величием Твоих добродетелей удивила еси. Темже ублажаем Тя, истинную Богородицу, возвеличившую наше естество и милосердием неизреченным на род христианский призирающую. Темже умиленно зовем Ти: радуйся, Владычице, Питательнице жизни нашея.

Песнь 7

Ирмос: От Иудеи дошедше, отроцы в Вавилоне иногда верою Троическою пламень пещныйпопраша, поюще: отцев Боже, благословен еси.

От святагочудотворнаго образа Твоего, Богородице Дево, Млекопитательнице Спаса нашего, струи исцелений истекают и воня животная благоухает, еюжемертвость греховная душ наших потребляется и плодоносие духовное подается зовущим: отцев Боже, благословен еси.

От Иерусалима на Святую Гору Афонскую икона Твоя благодатная, именуемая Млекопитательница, Богомати Владычице, принесеся во изъявление благоволения Твоего к избранному Тобою жребию на земли, егоженасельницы гласы немолчными воспевают Сыну Твоему: отцев Боже, благословен еси.

От глубины зол многих к Тебе припадаем, о Мати, Млекопитательнице Слова и Дево, и молимся прилежно, Твою благодатную помощь нам подаждь и не попусти погибнути нам до конца, но спаси нас десницею Твоею и воздвигни пети всех Творцу: отцев Боже, благословен еси.

Песнь 8

Ирмос: Царя Небеснаго, Егоже поют вои Ангельстии, хвалите и превозносите вовся веки.

Царя Небесе и земли воплотила еси, Богородице, от девственных кровей Твоих багряницу плоти Ему исткавши и яко Младенца от сосцу Твоею Того млекопитавши, истиннаго Бога и Человека, хвалимаго и превозносимаго во вся веки.

Царице наша Преблагая и Заступнице, Пресвятая Мати Господа Вышних сил, с ними моли Его прилежно мир мировидаровати, плодоносие земли и всем нам здравие и спасение, да хвалим и превозносим Его вовся веки.

Царство и Господство дарова Тебе, Богородице Марие, Сын Твой и Бог, царствуешибо с Ним вечно и покрываеши люди, честною Его кровиюискупленныя, иже славят многопетое имя Твое и с верою поклоняются чудотворному Твоему образу, Млекопитательнице, хваляще и превозносящепрославльшагоТя Господа во веки.

Царя Небеснагобезплотныя слуги ужасает, Богородице, тайны Твоея глубина, бесы же смущает Твоя икона, именуемая Млекопитательница, ейже мы кланяемся, чтущеТя, Божию Матерь.

Песнь 9

Ирмос: Воистину Богородицу, Тя исповедуем, спасеннии Тобою, ДевоЧистая, с Безплотными лики Тявеличающе.

Воистину никтоже, притекаяй к Тебе молитвенно, тощ от Тебе исходит, Пречистая Богородице Дево, всех бо Ты милуеши и ущедряеши, яко любоблагоутробнаяМати, Млекопитательнице Спаса нашего, темже, вси роди земнии, благодарно Тя величаем.

Воистину залог благодатный явися святая Твоя и чудотворная икона, Богородице, Млекопитательнице Преблагая, на нюжевзирающе, сияние Божиея благодати в души наша невидимо приемлем и по долгу песньми хвалебными Тя величаем.

Воистину щит и покров обители нашей святая икона Твоя дадеся, Преблагая Дево, Млекопитательнице, сию убо с любовию объемлюще, сердцем и усты целуем и Тя, Благодетельницу нашу, непрестанно величаем.

Воистину всех святых вышшееси, Богородице Дево, рождшая Святейшее Слово и млекопитавшая яко Младенца воплощеннаго Бога, нас ради Человека бывша, да избавит падший род человеческий от погибели вечныя. ТемжеТя, яко Виновницу спасения нашего, немолчно величаем.

Светилен

Пречистаго образа Твоего явление, Мати Божия, празднуем светло, ибо в нем познаваем знамение Твоего к нам благоволения, Преблагая, покрываеши и спасаеши на Тяуповающия, Богородице Всепетая и Неискусобрачная.

 



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.