Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





На 2. Стих: Хвали́те Го́спода вси язы́цы, похвали́те Его́ вси лю́дие.



На 2. Стих: Хвали́те Го́спода вси язы́цы, похвали́те Его́ вси лю́дие.

Стихира:    Oтрокови́цы, ра́дующеся и свещи́ иму́ще,/ Свещи́ днесь предхо́дят разу́мней/ и вво́дят Сию́ во свята́я святы́х свяще́нно,/ проявля́юще хотя́щую Зарю́ неизрече́нно из Нея́ возсия́ти// и просвети́ти во тьме седя́щия неве́дения Ду́хом.

Перевод

Отроковицы, радуясь и держа светильники, / в сей день предшествуют мысленной Свече / и во Святое Святых Её вводят торжественно, / заранее являя неизреченное Сияние, / Которому предстоит возгореться из Нее / и Духом просветить сидящих во тьме неведения.

 

Стих:           Я́ко утверди́ся ми́лость Его́ на нас, и и́стина Госпо́дня пребыва́ет во век.

Стихира:   Веселя́ся, приими́, Заха́рие,/ возопи́ А́нна всехва́льная,/ Ю́же пропове́даша Бо́жии проро́цы Ду́хом,/ и Сию́ введи́ во святы́й храм свяще́нно воспита́тися,/ я́ко да бу́дет Влады́ки всех Боже́ственный престо́л,// и пала́та, и oдр, и светоза́рное оби́телище.

Перевод

 

В веселии воскликнула всехвальная Анна: / "Прими, Захария, Ту, / о Которой Духом провозгласили Божии пророки, / и введи Её во святой храм для воспитания священного, / чтобы Она сделалась для Владыки всего / божественным престолом, и дворцом, и ложем, / и светозарным жилищем!"

 

                           Глас 8:                

                           Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

                   По рождестве́ Твое́м, Богоневе́сто Влады́чице,/ пришла́ eси́ в храм Госпо́день/ воспита́тися во свята́я святы́х, я́ко освяще́нна;/ тогда́ и Гаврии́л по́слан бысть к Тебе́, Всенепоро́чней,/ пи́щу Тебе́ принося́./ Небе́сная вся удиви́шася,/ зря́ще Ду́ха Свята́го, в Тя все́льшася./ Те́мже, Пречи́стая и Нескве́рная,/ я́же на Небеси́ и на земли́ сла́вима,// Ма́ти Бо́жия, спаси́ род наш.

Перевод

По рождестве Твоем, Божия Невеста Владычица, / прибыла Ты в храм Господень, / чтобы воспитаться во Святом Святых, как освященная. / Тогда и Гавриил был послан к Тебе, Всенепорочной, / пищу Тебе приносить. / Все небесное изумилось, / видя, что Дух Святой в Тебя вселился. / Потому Пречистая, неоскверненная, / прославляемая на небе и на земле / Матерь Божия, спасай род наш.

 

 

Вход с кади́лом:

Диа́кон:       Прему́дрость, про́сти.

Све́те Ти́хий:

Хор:         Све́те Ти́хий святы́я сла́вы Безсме́ртнаго Отца́ Небе́снаго, Свята́го,.

 

 

Проки́мен дня

Проки́мен дня (во вто́рник ве́чера):

Диа́кон:    Прему́дрость во́нмем. Проки́мен, глас пе́рвый:

                           

                   Ми́лость Твоя́, Го́споди,/ пожене́т мя вся дни живота́ моего́.

 

 

Пареми́и:

 

Исхо́да чте́ние.

Диа́кон:       Во́нмем.

                   (Из главы 40:)

Чтец:   Глаго́ла Госпо́дь к Моисе́ю, глаго́ля: в день еди́н ме́сяца пе́рваго поста́виши ски́нию свиде́ния, и вложи́ши киво́т, и покры́еши его́ заве́сою. И внесе́ши трапе́зу и свети́льник ея́, и положи́ши кади́льницу злату́ю, во е́же кади́ти пред киво́том свиде́ния. И положи́ши покро́в заве́сы над две́рьми ски́нии свиде́ния. И во́змеши еле́й пома́зания и пома́жеши ски́нию и вся, я́же в ней. И освяти́ши ю и вся сосу́ды ея́, и бу́дет свята́. И освяти́ши же́ртвенник, и бу́дет же́ртвенник свята́я святы́х. И сотвори́ Моисе́й вся, ели́ка запове́да ему́ Госпо́дь Бог Святы́й Изра́илев. И покры́ о́блак ски́нию свиде́ния, и сла́вы Госпо́дни испо́лнися ски́ния. И не можа́ше Моисе́й вни́ти в ски́нию свиде́ния, я́ко осеня́ше над не́ю о́блак, и сла́вы Госпо́дни испо́лнися ски́ния.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.