Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Пе́снь 3. НА ЛИТУРГИ́И



Пе́снь 3

Ирмо́с: Твоя́ песносло́вцы, Богоро́дице,/ живы́й и незави́стный Исто́чниче,/ лик себе́ совоку́пльшия, духо́вно утверди́,/ в Боже́ственней Твое́й сла́ве/ венце́в сла́вы сподо́би.

Из нача́ла вели́кая о Тебе́ прообразова́ше/ и в после́дняя пресла́вная соверша́ше/ от всех родо́в предызбра́вый в ма́терь Себе́ Тебе́ Влады́ка, Чи́стая.

Сина́йская гора́, огнепали́мая иногда́,/ и разделя́ющияся во́ды Чермна́го мо́ря,/ егда́ наставля́хуся лю́дие, супоста́том потопля́емым,/ то́чию бы́ша проображе́ние, Чи́стая, чуде́с Твои́х.

Пла́менем купины́ в Сина́и и росо́ю пе́щи халде́йския Де́вы рождество́ прообрази́вый,/ из нея́же воплоти́тися благоизво́ли,/ спаса́яй тва́рь прему́дростию, Иису́се,/ и зако́н и проро́ки исполня́я.

Ра́дуйся, хра́ме Госпо́день,/ ра́дуйся, киво́те, ра́дуйся, ста́мно,/ ра́дуйся, горо́ приосене́нная,/ ра́дуйся, ле́ствице и две́ре Небе́сная, проро́ки пропове́данная,/ и всея́ святы́ни вмести́лище и носи́ло, Пречи́стая.

Ипакои́, глас 8:

Блажи́м Тя, вси ро́ди, Богоро́дице Де́во,/ в Тя бо Невмести́мый Христо́с Бог наш вмести́тися благоволи́./ Блаже́ни есмы́ и мы, предста́тельство Тя иму́ще,/ де́нь бо и но́щь мо́лишися о нас, и ро́ди христиа́нстии Твои́ми моли́твами утвержда́ются./ Тем, воспева́юще, вопие́м Ти:/ ра́дуйся, Благода́тная, Госпо́дь с Тобо́ю.

Пе́снь 4

Ирмо́с: Седя́й в сла́ве на Престо́ле Божества́/ во о́блаце ле́гце,/ прии́де Иису́с Пребоже́ственный/ Нетле́нною Дла́нию и спасе́ зову́щия:/ Сла́ва, Христе́, си́ле Твое́й.

Седя́й на Престо́ле сла́вы Ца́рствия Твоего́, Царю́ высо́кий,/ от смире́ннаго естества́ земноро́дных престо́л свят Себе́ предугото́вал еси́, утро́бу Де́вы ма́тере./ Сла́ва неизрече́нному Твоему́ сове́ту.

Превознесе́ннаго и́менем па́че вся́каго и́мене,/ Его́же всяк язы́к испове́дает, Бо́жию Си́лу и Прему́дрость,/ Единоро́днаго Сы́на в сла́ве Бо́га Отца́, Де́во, пло́тию родила́ еси́,/ Бо́га и Челове́ка.

Смири́вшаго Себе́ да́же до ра́бия о́браза послуша́нием Бо́гу Отцу́/ и да́же до страсте́й и Креста́ преклони́вшагося,/ Того́ за ны смотре́нию, о Де́во,/ и непостижи́мым та́йнам послужи́ла еси́.

Дае́т Тебе́ преесте́ственная, Богоро́дице,/ И́же па́че естества́ Сын Твой,/ рождество́м бо Твои́м от тли я́ко воззва́ челове́чество,/ и ны́не Тобо́ю призыва́ет лю́ди отринове́нныя/ во язы́к избра́нный и имени́тый по всей земли́.

Пе́снь 5

Ирмо́с: Ужасо́шася вся́ческая/ о Боже́ственней сла́ве Твое́й:/ Ты бо, Неискусобра́чная Де́во,/ име́ла еси́ во утро́бе над все́ми Бо́га/ и родила́ еси́ Безле́тнаго Сы́на,/ всем воспева́ющим Тя/ мир подава́ющая.

Блаже́нно чре́во, носи́вшее Тя, Спа́се,/ и честне́йшая вои́стинну сосца́, воздои́вшая Тя, нас ра́ди младе́нствовавшаго./ Те́мже мо́лим Тя:/ слы́шащим сло́во Твое́ и храня́щим е́/ блаже́нство угото́ви безконе́чное/ Ро́ждшия Тя моли́твами.

Мари́е Преблагослове́нная, благу́ю и́стинно ча́сть избра́ла еси́/ и Еди́на Благода́тная яви́лася еси́./ В Тебе́ Оте́ц благоволи́, Сло́во Всевино́вное в Тя всели́ся, и Дух осени́ Святы́й,/ пребыва́еши нетле́нная и нам, любо́вию пою́щим Тя, спасе́ние подава́ющая.

Единоро́дный Сын Бо́жий, снизше́дый на зе́млю за человеколю́бие изба́вити челове́чество,/ еди́ное на земли́ поко́ище обре́т Тя, Чи́стую и Пренепоро́чную,/ всели́тися и жи́ти в Тебе́ благоволи́, освяти́в, украси́в и просла́вив./ И нас хода́тайствы Твои́ми хра́мы чи́стыя тому́, Богоро́дице, соде́лай.

Хра́ме всеосвяще́нный Бо́га на́шего,/ в хра́ме Твое́м ны́не торжеству́ющия, Богоневе́сто,/ с высоты́ при́зри и осени́ Боже́ственною ико́ною Твое́ю,/ ве́рою кла́няющияся ей освяща́ющи:/ с не́ю бо Твоя́ благода́ть во ве́ки пребыва́ет, спаси́тельная всем подаю́щи.

Пе́снь 6

Ирмо́с: Боже́ственное сие́ и всечестно́е/ соверша́юще пра́зднество,/ Богому́дрии, Богома́тере,/ прииди́те, рука́ми воспле́щим,/ от нея́ ро́ждшагося Бо́га сла́вим.

Пра́здник пра́зднуем, празднолю́бцы, Де́вы и Богома́тере,/ благодаря́ще за ве́лие милосе́рдие Ея́,/ и в нас де́йствуемая пресла́вная чудеса́ просла́вим.

Благода́рственная прино́сим Тебе́, Де́во, и мо́лимся:/ да не оскуде́ет ве́ра чту́щих Тя,/ и да не похва́лятся врази́, глаго́люще:/ где е́сть Бог их?/ Твоя́ бо чуде́сная ико́на и всесвята́я по́мощь с на́ми е́сть.

Устна́ми воспева́ем Тя,/ умо́м же и язы́ком моле́ние прино́сим/ и се́рдца с коле́ны преклоня́ем пред чудотво́рным о́бразом Твои́м, Пречи́стая,/ да ми́лость Твою́ низпо́слеши на град и лю́ди Твоя́.

Ты еси́ проро́ков глави́зна,/ Ты еси́ святы́х похвала́, Богоотрокови́це, и всех христиа́н упова́ние,/ к Тебе́ прибега́юще, спаса́емся,/ упова́юще же, не посрами́мся,/ Тобо́ю бо хва́лится, Богоро́дице, вся́кое дыха́ние.

Конда́к, глас 2:

В Небе́сныя оби́тели пресели́вшаяся с пло́тию,/ су́щия на земли́ ника́коже оста́вила еси́, Богоро́дице,/ о́браз Боже́ственный и многочуде́сный Пречи́стаго Лица́ Твоего́/ зре́ти лю́бящим Тя и покланя́тися дарова́ла еси́,/ я́ко зна́мение Твое́й благода́ти;/ чтим его́, лобыза́юще.

И́кос:

Явля́ющи челове́ком Пречи́стая неизглаго́ланнаго Своего́ милосе́рдия сокро́вище,/ лю́бящим Ю́ незави́стныя да́ры подава́ет,/ благослове́ние, и моли́твы, и мир, всяк ум превосходя́щий./ И е́же пресла́вное от пречи́стыя Своея́ ико́ны,/ я́ко от исто́чника, источа́ет ми́ру оставле́ния во́ды, в Боже́ственнейшем Ея́ хра́ме./ Та́мо бо о́чи Ея́ отве́рсте де́нь и но́щь/ и у́ши, вне́млющим моли́тве всех./ сего́ ра́ди покланя́емся сей всечестне́й ико́не и чтим ю́, лобыза́юще.

Пе́снь 7

Ирмо́с: Не послужи́ша тва́ри Богому́дрии/ па́че Созда́вшаго,/ но, о́гненное преще́ние му́жески попра́вше,/ ра́довахуся, пою́ще:/ препе́тый отце́в Госпо́дь и Бог, благослове́н еси́.

Тва́рь вся пра́зднует, и стихи́и Тебе́ повину́ются, ма́тери вся́ческих Соде́теля,/ ра́дуются А́нгели в Боже́ственнем торжестве́ Твое́м,/ мы же из Тебе́ Ро́ждшемуся зове́м:/ препе́тый отце́в Бо́же, благослове́н еси́.

Ди́вная чудеса́, Блага́я, слы́ша на сотвори́ла еси́ по всей земли́,/ мы же, благоле́пие красоты́ Твоея́ от Сио́на зря́ще, добро́те диви́мся/ и из Тебе́ Ро́ждшемуся зове́м:/ препе́тый Бо́же, благослове́н еси́.

Мона́шествующих собо́ри Наста́вницу Тя ублажа́ют, Де́во,/ мно́жества же немощству́ющих излия́нием милосе́рдия Твоего́ благода́ть прие́млют/ и, о́бщницы бы́вше чуде́с Твои́х, вопию́т:/ Пречи́стая, благослове́нна еси́.

Исто́чник еси́ у́мный, живоприе́мный и приснотеку́щий,/ струи́ жи́зни источи́вший челове́ком,/ да́ждь ми от во́ды Твое́й, Де́во, во изсуше́ние мои́х согреше́ний/ и ороси́, молю́ся, мой ум, се́рдце и по́мысл,/ Еди́на Всепе́тая и Благослове́нная.

Пе́снь 8

Ирмо́с: О́троки благочести́выя в пещи́/ Рождество́ Богоро́дичо спасло́ е́сть;/ тогда́ у́бо образу́емое,/ ны́не же де́йствуемое,/ вселе́нную всю воздвиза́ет пе́ти Тебе́:/ Го́спода по́йте, дела́,/ и превозноси́те его́ во вся ве́ки.

У́жасу обдержа́щу иногда́ Росси́йскую страну́ наше́ствием ага́рян,/ печа́ли умно́жившейся лю́дем Твои́м,/ тогда́, не на лук упова́юще, ниже́ ору́жием спаса́еми,/ но на Тя Еди́ну наде́ющеся, с рыда́нием моля́хуся:/ ви́ждь бед належа́ние/ и воста́ни, Богоро́дице, в по́мощь на́шу.

Обыдо́ша иногда́, я́ко пси мно́зи, ста́до Твое́, Чи́стая,/ оскверни́ша жили́ще и́мене Твоего́/ и совеща́ху на ны лука́вная;/ мы же возведо́хом о́чи на́ши на ико́ну Твою́, да уще́дриши ны;/ и разуме́ша язы́цы, я́ко Ты, Госпоже́, с на́ми еси́ во вся ве́ки.

Взбра́нная Воево́да яви́лася еси́ ца́рствующаго гра́да Москвы́, язы́ки побежда́ющая,/ христолюби́вое же во́инство укрепля́ющая,/ военача́льники си́лою Твое́ю препоясу́ющая;/ те́мже Твоя́ торжеству́юще победи́тельная, раби́ Твои́,/ воспева́ем Сы́на Твоего́ во вся ве́ки.

Богоро́дице, те́плая христиа́ном Предста́тельнице,/ приими́ моле́ние недосто́йных раб Твои́х,/ при́зри ми́лостивно на не́мощи на́ша и всем поле́зная да́руй,/ немощству́ющим исцеле́ние, гре́шным спасе́ние,/ вся бо мо́жеши, Ма́ти су́щи Зижди́теля Всеми́лостивая.

Пе́снь 9

Ирмо́с: Всяк земноро́дный/ да взыгра́ется, Ду́хом просвеща́емь,/да торжеству́ет же Безпло́тных умо́в естество́,/ почита́ющее свяще́нное торжество́ Богома́тере,/ и да вопие́т:/ ра́дуйся, Всеблаже́нная Богоро́дице,/ Чи́стая Присноде́во.

Вели́чит Тя душа́ моя́,/ и ра́дуется дух мой о Тебе́, Ма́ти Го́спода на́шего,/ я́ко призре́ла еси́ на смире́ние раб Твои́х,/ си́льныя со престо́лов низложи́ла еси́, смире́нныя вознесла́ еси́/ и Росси́ю всю Твои́х даро́в испо́лнила еси́.

Се ны́не ублажа́ем Тя, вси наро́ди великоросси́йстии, Де́во,/ с на́ми бо вели́чие сотвори́ла еси́/ и сла́ву Твою́ показа́ла еси́ всем язы́ком;/ свя́то и́мя Твое́, Богоро́дице,/ ве́лия и неизрече́нная ми́лость Твоя́ на всех, призыва́ющих Тя.

Восприя́т ны от паде́ния на́шего Госпо́дь,/ помяну́в ми́лость Свою́ от ве́ка,/ и дре́вняя чудеса́ оте́ц на́ших обнови́ нам, ча́дом их, ико́ною Твое́ю, Богома́ти;/ е́юже хва́лимся, спа́сшиися,/ и живота́ неразруши́маго насле́дие прие́млем.

Богоро́дице Влады́чице, Присноде́во,/ нело́жно спребыва́ти с на́ми обеща́вшая до сконча́ния ве́ка,/ испроси́ нам на бу́дущем Суде́ Сы́на Твоего́ десна́го ему́ предстоя́ния/ ве́рою и любо́вию Тебе́ пою́щих,/ уми́льно припа́дающих и со стра́хом те́пле моля́щихся.

Свети́лен:

Торжеству́ем дне́сь, правове́рнии, во хра́ме Твое́м, Влады́чице,/ и Ты, Пречи́стая, приими́ любо́вию приноси́мыя Тебе́ пе́сни благода́рственныя.

На хвали́тех стихи́ры, глас 4:

От земли́ преставля́ющися к невеще́ственным,/ ра́дости испо́лнила еси́,/ и́хже совокупи́ла еси́,/ зря́щия благода́ть Твою́, Де́во, апо́столы;/ ны́не же пред Твое́ю ико́ною ра́дуется все мно́жество ве́рных, Чи́стая,/ я́ко Са́мую Тебе́ зря́ще,/ моли́твы из Тебе́ Ро́ждшемуся и Тебе́ прино́сят,/ да спасе́ши мир моли́твами Твои́ми.

Хотя́щи, Богома́ти, со сла́вою взя́тися на Го́рняя,/ лю́бящим Тя благослове́ние и мир оста́вила еси́,/ ри́зу нетле́нную и по́яс и всечестну́ю Твою́ ико́ну,/ с ни́миже благода́ти Твое́й пребыва́ти обеща́ла еси́ во ве́ки;/ ю́же и мы зря́ще, благогове́йно кла́няемся,/ сла́вяще благоутро́бие Твое́, Пречи́стая.

В рождестве́ Твое́м, Богоро́дице, мир спасла́ еси́/ и в Боже́ственнем Твое́м успе́нии сего́ не оста́вила еси́,/ но с на́ми, Твои́ми рабы́, нело́жно пребыва́ти обеща́лася еси́,/ избавля́ти, предста́тельствовати и покрыва́ти от бед,/ е́же и свиде́тельствует честна́я Твоя́ ико́на,/ во спасе́ние душ на́ших.

Сла́ва, и ны́не, глас 6:

На безсме́ртное Твое́ успе́ние, Богоро́дице,/ апо́столи, на о́блацех носи́ми,/ воспе́ти Тя совокупи́шася;/ ны́не же все мно́жество ве́рных, отвсю́ду собра́вшееся,/ в Боже́ственнем Твое́м пра́зднице воспева́ют Тя./ Не преста́й, Влады́чице, к Сы́ну Твоему́ хода́тайствующи,/ побе́ды на враги́ дарова́ти/ и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

НА ЛИТУРГИ́И

Блаже́нны от кано́на, пе́сни 3-я и 6-я, на 8. Проки́мен, глас 3, песнь Богоро́дицы: Вели́чит душа́ Моя́ Го́спода,/ и возра́довася дух Мой о Бо́зе, Спа́се Мое́м. Стих: Я́ко призре́ на смире́ние Рабы́ Своея́, се бо отны́не ублажа́т Мя вси ро́ди. Апо́стол к Филипписи́ем, зача́ло 240. Аллилу́ия, глас 8: Слы́ши, Дщи, и виждь, и приклони́ у́хо Твое́. Стих: Лицу́ Твоему́ помо́лятся бога́тии лю́дстии. Ева́нгелие от Луки́, зача́ло 54. Прича́стен: Ча́шу спасе́ния приму и Имя Господне призову.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.