Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Сла́ва, и ны́не, Крестобогоро́дичен.



Сла́ва, и ны́не, Крестобогоро́дичен.

Подо́бен: Всехва́льнии му́ченицы:

Ви́дящи ви́сима Христе́, Чи́сто Ро́ждшая Тя́, пове́сившаго на вода́х зе́млю Человеколю́бче, взыва́ше: увы́ мне́, что́ стра́нное виде́ние, ка́ко за́йде добро́та Твоя́, сладча́йший Сы́не, безме́рная, велича́ю Твою́ ми́лость, я́ко стра́ждеши во́лею за все́х.

На 6-м часе́ тропа́рь проро́чества. Гла́с 5:

Ми́лости Твоя́ Го́споди сотвори́ с на́ми, и не преда́ждь на́с беззако́нием на́шым, святы́й Влады́ко Вседержи́телю, Тебе́ мо́лимся.

Проки́мен, псало́м 112. Гла́с 4: Хвали́те о́троцы Го́спода, хвали́те и́мя Госпо́дне.

Сти́х: Бу́ди и́мя Госпо́дне благослове́но от ны́не и до ве́ка.

Проро́чества Иса́иина чте́ние. [Ис.58:1–11.]

Та́ко глаго́лет Госпо́дь: возопи́й кре́постию и не пощади́; я́ко трубу́ возвы́си гла́с тво́й и возвести́ лю́дем Мои́м грехи́ и́х и до́му Иа́ковлю беззако́ния и́х. Мене́ де́нь от дне́ и́щут и разуме́ти пути́ Моя́ жела́ют, я́ко лю́дие пра́вду сотвори́вшии и суда́ Бо́га своего́ не оста́вившии: про́сят ны́не у Мене́ суда́ пра́ведна, и прибли́житися ко Го́споду жела́ют, глаго́люще: Что́ я́ко пости́хомся, и не уви́дел еси́? смири́хом ду́шы на́шя, и не уве́дел еси́? во дни́ бо поще́ний ва́ших обрета́ете во́ли ва́шя, и вся́ подру́чныя ва́шя томите́. А́ще в суде́х и сва́рех постите́ся, и бие́те пястьми́ смире́ннаго, вску́ю мне́ постите́ся я́коже дне́сь, е́же услы́шану бы́ти с во́плем гла́су ва́шему? Не сицева́го поста́ А́з избра́х, и дне́, е́же смири́ти челове́ку ду́шу свою́, ниже́ а́ще сляче́ши я́ко се́рп вы́ю твою́, и вре́тище и пе́пел посте́леши, ниже́ та́ко нарече́те по́ст прия́тен. Не такова́го [бо] поста́ А́з избра́х, глаго́лет Госпо́дь: но разреша́й вся́к соу́з непра́вды, разруша́й обдолже́ния наси́льных писа́ний, отпусти́ сокруше́нныя в свобо́ду, и вся́кое писа́ние непра́ведное раздери́. Раздробля́й а́лчущым хле́б тво́й, и ни́щыя безкро́вныя введи́ в до́м тво́й: а́ще ви́диши на́га, оде́й, и от сво́йственных пле́мене твоего́ не пре́зри. Тогда́ разве́рзется ра́но све́т тво́й, и исцеле́ния твоя́ ско́ро возсия́ют: и преды́дет пред тобо́ю пра́вда твоя́, и сла́ва Бо́жия объи́мет тя́. Тогда́ воззове́ши, и Бо́г услы́шит тя́, и еще́ глаго́лющу ти́, рече́т: се́ приидо́х. а́ще оти́меши от себе́ соу́з, и рукобие́ние, и глаго́л ропта́ния, И да́си а́лчущему хле́б от души́ твоея́, и ду́шу смире́нную насы́тиши: тогда́ возсия́ет во тьме́ све́т тво́й, и тьма́ твоя́ бу́дет я́ко полу́дне. И бу́дет Бо́г тво́й с тобо́ю при́сно.

Проки́мен псало́м 113. Гла́с 6. Благослове́ни вы́ Го́сподеви сотво́ршему не́бо и зе́млю. Сти́х: Не́бо Небесе́ Го́сподеви, зе́млю же даде́ сыново́м челове́ческим.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.