Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Сла́ва Тебе́ Бо́же на́ш, сла́ва Тебе́.



И́ный.

Ирмо́с: На Сина́йстей горе́, ви́де Тя́ в купине́ Моисе́й, неопа́льно о́гнь Божества́ Заче́ншую во чре́ве: Дании́л же Тя́ ви́де го́ру несеко́мую: же́зл прозя́бший, Иса́иа взыва́ше, от ко́рене Дави́дова.

Надгро́бныя сле́зы излива́ют Ла́заревы сестры́, зря́щыя сро́дника дне́сь под ка́менем го́рьким: Христо́с же мо́й издале́ча сие́ сказу́я, глаго́лаше апо́столом Свои́м, ра́дуюся ва́с ра́ди, не бе́х бо пло́тию та́мо.

Па́ки гряде́т к тебе́, уби́йце Иуде́е, Христо́с, спаси́тельную стра́сть жела́я испо́лнити я́ко Бо́г: Его́же иска́ла еси́ ка́мением уби́ти, се́ к Тебе́ самозва́н хотя́ прихо́дит ко уби́йству Твоему́, во е́же спасти́ на́с.

Тро́ичен: Божество́ еди́ница, и Тро́ица е́сть: о пресла́внаго обраще́ния! соединя́емая естество́м, дели́тся Ли́цы, сво́йственно: несеко́ма бо сече́тся, еди́но су́щи трои́тся: сия́ Оте́ц е́сть, Сы́н, и Ду́х Живы́й, соблюда́ющая все́.

Богоро́дичен: Деторо́дную де́ву кто́ слы́ша, и ма́терь без му́жа? Мари́е соверша́еши чу́до: но скажи́ Ми, ка́ко? не испыту́й глубины́ Богорожде́ния Моего́: сие́ всеи́стинное, па́че челове́ча ума́ постиже́ние.

Сла́ва Тебе́ Бо́же на́ш, сла́ва Тебе́.

От фи́ник ва́иа спле́тше мы́сленно, и чу́вственно сре́тение Влады́це сотвори́м, гряду́щему к на́м: и́бо благослове́н Гряды́й во и́мя Го́спода же и Отца́, я́ко Сы́н и́стинный.

Ирмо́с: На Сина́йстей горе́, ви́де Тя́ в купине́ Моисе́й, неопа́льно о́гнь Божества́ Заче́ншую во чре́ве: Дании́л же Тя́ ви́де го́ру несеко́мую: же́зл прозя́бший, Иса́иа взыва́ше, от ко́рене Дави́дова.

Свети́лен гла́са.

На стихо́вне стихи́ра самогла́сна дне́, два́жды. Гла́с 1:

Изра́иль в порфи́ру и червлени́цу облача́шеся, оде́ждами свяще́нными и ца́рскими сия́я: зако́ном же и проро́ки богате́я, зако́нными слу́жбами веселя́шеся: но Тебе́ обнища́вшаго распе́н вне́ вра́т Благоде́телю, и жи́ва по распя́тии отмета́яся, в не́драх Бо́га Отца́ присносу́щнаго, жа́ждет ка́пли благода́ти: я́коже бога́тый неми́лостивый от Ла́заря убо́гаго, и́же в порфи́ре и червлени́це, в негаси́мый о́гнь вше́д: и ви́дя боле́знует, пе́рвее крупи́ц и́стины ску́дныя лю́ди язы́ческия, ны́не в не́дрех ве́ры Авраа́ма гре́ющыяся, Твоея́ кро́ве багряни́цу с червлени́цею креще́ния нося́щыя, и Твои́ми оби́лующыя и наслажда́ющыяся дарова́нии, и глаго́лющыя: Христе́ Бо́же на́ш сла́ва Тебе́.

Му́ченичен: Ва́с прехва́льнии му́ченицы, ни ско́рбь, ни теснота́, ни гла́д, ни гоне́ние ниже́ ра́ны, ни я́рость звере́й, ни ме́чь, ниже́ о́гнь претя́й, разлучи́ти от Бо́га возмого́ша: любо́вию же па́че к Нему́, я́ко в чужди́х подви́гшеся телесе́х естество́ забы́сте, сме́рть презре́вше. те́мже и по достоя́нию боле́зней ва́ших мзду́ прия́сте, Небе́снаго Ца́рствия насле́дницы бы́сте, моли́теся о душа́х на́ших.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.