Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





На 9-м часе́ кафи́сма 6.



На 9-м часе́ кафи́сма 6.

Последование вечерни

стихосло́вим вме́сто: Ко Го́споду внегда́ скорбе́ти ми́: кафи́сму 7.

На Го́споди воззва́х, стихи́ра самогла́сна, ю́же глаго́лем два́жды.

Начина́ем же стихи́, от Впаду́т во мре́жу свою́:

Гла́с 8: Мои́ми помышле́нии в разбо́йники впа́д, плене́н бы́х окая́нный умо́м, и лю́те уязви́хся, всю́ мою́ ду́шу ура́них, и отню́д лежу́ на́г доброде́телей на жите́йстем пути́. Свяще́нник же ви́дев мя́ ра́нами боля́ща безъисце́льна, презре́в не воззре́ на мя́: леви́тянин же па́ки не терпя́ душетле́нныя боле́зни, и то́й ви́дев мя́ ми́мо и́де. Ты́ же благоволи́вый, не от Самари́и, но от Мари́и воплоти́тися Христе́ Бо́же, человеколю́бием Твои́м пода́ждь ми́ исцеле́ние, излива́я на мя́ вели́кую Твою́ ми́лость.

Сти́х: Гла́сом мои́м ко Го́споду воззва́х, гла́сом мои́м ко Го́споду помоли́хся.

Па́ки ту́южде:

Сти́х: Пролию́ пред ни́м моле́ние мое́, печа́ль мою́ пред Ни́м возвещу́.

Му́ченичен: А́ще ка́я доброде́тель, и а́ще ка́я похвала́ подоба́ет святы́м? Мече́м бо преклони́ша вы́и, Тебе́ ра́ди прекло́ншаго небеса́ и соше́дшаго: излия́ша кро́вь свою́ Тебе́ ра́ди истощи́вшаго Себе́, и зра́к ра́бий прии́мша: смири́шася до сме́рти, нищету́ Твою́ подража́юще. И́хже моли́твами по мно́жеству щедро́т Твои́х, Бо́же поми́луй на́с.

Сти́х: Внегда́ исчеза́ти от Мене́ ду́ху моему́ и Ты́ позна́л еси́ стези́ моя́.

И́ны стихи́ры господи́на Ио́сифа, гла́с 8. Подо́бен: Го́споди, а́ще и на суди́щи:

Го́споди, Ты́ свяще́нныя ученики́ Твоя́, слове́сная небеса́ показа́л еси́. Си́х свяще́нными хода́тайствы, земны́х мя́ зо́л изба́ви, воздержа́нием вознося́ ра́зума всегда́, к страсте́м помышле́ние мое́, я́ко Ще́др и Человеколю́бец.

Сти́х: На пути́ се́м, по нему́же хожда́х, скры́ша се́ть мне́.

Подо́бен:

Иму́ще вси́ вре́мя поще́ния, я́ко соде́йственника Боже́ственным дея́нием, пла́чим от всего́ се́рдца, и Спа́су возопии́м: Твои́ми ученики́ Го́споди Многоми́лостиве, спаси́ любо́вию Тя́ пою́щыя, я́ко Ще́др и Человеколю́бец.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.