Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Сла́ва Тебе́ Бо́же на́ш, сла́ва Тебе́.



Сла́ва Тебе́ Бо́же на́ш, сла́ва Тебе́.

Пою́ копие́ Твое́, воспева́ю и гво́зди Твоя́, гу́бу, тро́сть, Кре́ст, и́миже спа́сл мя́ еси́ Иису́се Бо́же.

Ирмо́с: Де́вство Твое́ Богоро́дице Нескве́рная, е́же не опали́ о́гнь Боже́ственный, велича́ем.

Свети́лен гла́са.

На стихо́вне самогла́сен, гла́с 3:

Высоту́ доброде́телей оста́вивши душе́ моя́, во глубину́ грехо́вную снизшла́ еси́: в лука́вныя разбо́йники впа́дши: стру́пов же смердя́щих полна́ су́щи, лежи́ши пове́ржена недоуме́нна. Те́мже возопи́й Христу́ Бо́гу, за тя́ распе́ншемуся, и ра́ны во́лею прие́мшему, попецы́ся о мне́ Го́споди, и спаси́ мя.

И́ный. Гла́с 8: Разбо́йническими помышле́ньми уязви́вся окая́нный, и е́ле жи́в бы́х Го́споди, проро́ческий же ли́к презре́ е́ле жи́ва ви́дев су́ща, и хитростьми́ челове́ческими неисце́льна. Те́мже лю́те боля́, во смире́нии се́рдца зову́ Ти Христе́ Бо́же: изле́й я́ко благоутро́бен на мя́ вели́кую Твою́ ми́лость.

Му́ченичен: Му́ченицы Христо́вы непобеди́мии, победи́вше пре́лесть си́лою Кре́стною, восприя́сте благода́ть ве́чныя жи́зни, мучи́телей преще́ния не убоя́стеся, му́ками ураня́еми веселите́ся. И ны́не кро́ви ва́шя бы́ша исцеле́ния ду́ш на́ших, моли́те спасти́ся душа́м на́шым.

Сла́ва, и ны́не, Крестобогоро́дичен: Всечи́стая, я́ко ви́де Тя́ пло́тию ви́сима на Дре́ве, се́рдцем уязвля́шеся, и восклица́ше слезя́щи, Сло́ве: где́ заше́л еси́ вселюбе́знейший Иису́се Мо́й, Сы́не Мо́й, и Го́споди? не оста́ви Мя́ еди́ну Христе́ ро́ждшую Тя́.

На 1-м часе́ кафи́сма 3-я, на 3-м часе́ 4-я, на 6-м часе́ 5-я.

На 6-м часе́ тропа́рь проро́чества, гла́с 1:

Боле́зньми святы́х, и́миже о Тебе́ пострада́ша, умоле́н бу́ди Го́споди, и вся́ на́шя боле́зни исцели́ Человеколю́бче, мо́лимся.

Проки́мен, псало́м 91, гла́с 4. Бла́го е́сть испове́датися Го́сподеви, и пе́ти и́мени Твоему́ Вы́шний.

Сти́х: Возвеща́ти зау́тра ми́лость Твою́, и и́стину Твою́ на вся́ку но́щь.

Проро́чества Иса́иина чте́ние. [Ис.41:4–14]

Та́ко глаго́лет Госпо́дь: а́з Бог пе́рвый, и в гряду́щая Аз е́смь. Ви́деша язы́цы и убоя́шася, концы́ земни́и прибли́жишася, и приидо́ша вку́пе. Судя́й ки́йждо бли́жнему, и бра́ту помощи́, и рече́т: Превозмо́же му́ж древоде́латель, и кова́чь бия́й мла́том, вку́пе прокова́яй: овогда́ у́бо рече́т, спая́ние добро́ е́сть, утверди́ша я́ гвоздьми́, положа́т я́, и не подви́гнутся. Ты́ же Изра́илю, ра́бе Мо́й Иа́кове, его́же избра́х, се́мя Авраа́мле, его́же возлюби́х. Его́же поя́х от коне́ц земли́, и от стра́жб ея́ призва́х тя́, и реко́х ти́: ра́б Мо́й еси́, избра́х тя́, и не оста́вих тебе́. Не бо́йся, с тобо́ю бо е́смь, не прельща́ю: Аз бо е́смь Бог тво́й, укрепи́вый тя́, и помого́х ти́, и утверди́х тя́ десни́цею Мое́ю пра́ведною. Се́ постыдя́тся и посра́мятся вси́ сопротивля́ющиися тебе́, бу́дут бо я́ко не су́щии, и поги́бнут вси́ сопе́рницы твои́. Взы́щеши и́х, и не обря́щеши челове́ков, и́же поруга́ются тебе́: бу́дут бо а́ки не бы́вшии, и не бу́дут ра́тующии тебе́. Я́ко Аз Бог тво́й держа́й десни́цу твою́, глаго́ляй тебе́: Не бо́йся Иа́кове, ма́лый Изра́илю, Аз помого́х ти́, глаго́лет Бог тво́й, избавля́яй тя́ Святы́й Изра́илев.

Проки́мен, псало́м 92, гла́с 6: Госпо́дь воцари́ся, в ле́поту облече́ся.

Стих: Облече́ся Госпо́дь в си́лу, и препоя́сася.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.