Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Сабақ барысы. Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет. зектендіру. Математикалық диктант.. Мақсат қою (мәселелі жағдаят). Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу б



Сабақ барысы

 жоспарлан ған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы 2 минут

Ынталандыру. - Балалар, бүгін сендермен судың адам өміріне қажеттілігі жайында әңгімелесеміз.

- Судың пайдасы бар ма?

- Судың адам өміріне қажеттілігі қандай?

Құр­сақ­та жатқан үш айлық шарананың ағзасы 95 пайыз судан тұрса, 5 айлық шарананікі – 85 пайыз, жаңа туған нәрестенің ағза­сы – 70 пайыз, үлкен адамның ағза­сы 65 пайыз судан тұрады. Сен адам тамақ­сыз бірнеше апта шыдаға­нымен, сусыз 3-4 күн ғана өмір сүре алатынын білесің бе?

- «Су періштесі» сендерге хат жолдапты. Хатты оқиық.

Сәлем, достар! «Су – өмір нәрі» деп халық бекер айтпаған болар. Сусыз тіршілік жоқ. Адам, өсімдік, жануардың барлығы сусыз тіршілік ете

айтылым     тыңдалым     айтылым
Сабақтың ортасы 35 минут  

алмайды. Ендеше, оны ластамай, үнемдеп пайдалануға кеңес беремін.

Өзектендіру. Математикалық диктант.

· 6 жүздік және 3 ондықтан тұратын санды жаз;

· 582 санында барлығы неше жүздік бар?

· 520 санында барлығы неше ондық бар?

· Ондық разряды 5 цифры болатын үш таңбалы санды жаз;

· 12 ондықты 2 есе арттыр.

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритміне тапсырмалар енгізуге болады.

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

-Тақтадағы өрнекке қараймыз. 140∙2

- Үш таңбалы санның разрядтарын атаңдар?

-Көбейтуді қалай орындауға болады?

- Көбейтудің қалай орындалғанын түсіндіре аласың ба?

№1, 2 үш таңбалы санның бір таңбалы санға ауызша және жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қорытындылау

Жұптық жұмыс. №3. Баған түрінде жазып, түсіндіре отырып есепте. Дұрыстығын тексер.

Топтық жұмыс. №4.Өрнектерді баған түрінде жазып, оларды есепте

  математика лық диктант   тыңдалым     мақсат қою айтылым   айтылым түсіндіру жұптық жұмыс топтық жұмыс
1 минут

Сергіту сәті

 
 

Тақтамен жұмыс №5. Теңдеулерді шеш. Теңдеулердің түбірін өсу ретімен жазып, үлкен суқойманы анықта. Суқойманың атқаратын рөлі қандай?

160 + у =310 * 2   797 - у= 340 *2       х +18 = 220 :2   192 – х = 440 : 4

160 + у = 620        797 – у = 680       х +18 =110        192 - х= 110

у= 620 – 160         у = 797 – 680       х= 110 – 18        х=192 – 110

у= 460(Көксарай)     у= 117(Сергеев)      х= 92(Қаратомар)   х = 82(Самарқан) 

Жұптық жұмыс. №6.Кесте пайдаланып, тура теңдік және теңсіздіктер құрастыр.

630 : 3˂ 210 *3           960 – 640˂185 + 775        

320 * 2˃  810 -600      347+403˃960 :3

№7. Шешуі: (5 * 6) * 3 = 90 (л) Жауабы: 90 литр су

№8. 25 * 24 = (5 * 5 * (6 * 4) =(5 * 6) *(5 * 4) = 30 * 20 = 600 (кг)

35 л * 18= (7 * 5) *( 2 * 9) = (5 *2) *(7 * 9) = 10 * 63= 630 (л)

14 кг * 35 = (2 * 7) *(7 * 5) = (2 * 5)*(7 * 7) = 10 * 49 =490 (кг)

№9. Есептерді шығар.

а) Шешуі: 19 +(5 * 8) = 19 * 40 = 760

ә) Шешуі:  19 * 6 – 19 * 4 = 38

б) Шешуі: (2 * 4) * 30 = 240

Зертте№11. (ауызша талдату)

тақтамен жұмыс   жазылым   жұптық жұмыс жазылым жазылым   жазылым
Сабақтың соңы 1 минут

Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.

ü Неге

ü Ата

ü Түсіндір

Кері байланыс
1 минут

 

Үйге тапсырма: № 10 6 – бет (бағыт – бағдар беру)         

күнделік

Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру

 

Бағалау:Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

               

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:                                                            № 132

         

Пән:математика

Күні:04.04.2019 ж

 Мұғалім:Байбосынова Э.Д

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

VІІ. Су – тіршілік көзі. 4А. Жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы:

Бекіту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін танып біледі

Көптеген оқушылыр:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады,

әріпті, санды өрнектерді (үш амалдан артық) салыстырады

Оқушылар орындай алады:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмінің орындалу ретін түсіндіре алады

Бағалау критерийлері

Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

Тілдік мақсат:

Пәндік лексика және терминология:

Бірлік, ондық, жүздік, көбейту алгоритмі, бөлу алгоритмі

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі

Бастапқы білім:

140X2,280:2 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Сабақ барысы

 жоспарлан ған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 35 минут

Ынталандыру.

- Шаттық шеңберін құрып, қолымызды ұстап, мына өлеңді қайталайық.

Су жүргізер тіршіліктің тамырын,

Су жоқ болса тіршілік тамам бауырым.

Судың біз біле тұра маңызын,

Көп болған соң ұмытамыз қадірін.

- Сонымен, балалар, судың пайдасы бар ма?

- Судың адам өміріне қажеттілігі қандай?

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

-Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?

- Есептеу тәсілдері туралы білімін бекіту.

Өзектендіру.

- Осы өлең жолдарын жазған ақынды білеміз бе?

- Ендеше оны табу үшін оқулықтағы 1-тапсырманы орындап, тауып

 

ынталандыру   айтылым     тыңдалым     айтылым   өзектендіру
 

көрейік. Өрнектердің мәнін өсу ретімен қойсаң, ақынның аты шығады.

360 : 3 = 120 (М)                640 : 2 =320 (Х)         240 * 2 = 480 (Ж)

390 : 3 = 130 (А)              130 * 3 = 390 (А)        110 * 5 = 550 (А)           

840 : 4 = 210 (Р)                       210 * 2 = 420 (К)         220 * 3 = 660 (Н)      

660 : 3 = 220 (И)                       110 * 4 = 440 (І)       430 * 2 = 860 (О)   

480 : 2 = 240 (Я)                  230 * 2 = 460 (М)        220 *4 = 880 (В)

620 : 2 = 310 (М)                                                           110 * 9 = 990 (А)  

Жауабы: Мариям Хакімжановна

Өзіндік жұмыс

№2.Амалдарды баған түрінде жазып, өрнектің мәнін тап.

220 * 2 – 880 : 8 = 330                860 : 2 – 930 : 3 = 120

990 : 3 + 120 * 4 = 810             640 : 2 + 220 * 2 = 760

№3. Есепті шығар.

Шешуі: 120 л : ( 10 – 4 ) = 20 (л)          Жауабы: 20 литр су жұмсалады

№4. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырып,оларды шығар.

Шешуі: 120 + 120 * 3 = 480       Жауабы: 480 бала

Шешуі: 360 + 360 : 3 = 480      Жауабы: 480 бала

айтылым     тыңдалым   айтылым өзіндік жұмыс   жазылым   жазылым     жазылым
1 минут

Сергіту сәті

 
 

Топтық жұмыс.

№5. Әлия мен Сырым суды бір тәулікте қанша көлемде жұмсайтындарына зерттеу жүргізді. Әлияның отбасында 3 жан және Сырымның отбасында 4 жан бар. Зерттеу нәтижесі кестеде берілген.

Аты-жөні Тамақ пісіруге Ішу ге Ыдыс жуу ға Жуыну ға Кір жуу ға Басқа қажетті ліктер ге Барлы ғы
Сы ры 12 л 8 л 6 л 20 л 5 л 23 л 74 л
Әлия 10 л 6 л  5 л 15 л 5 л 19 л 60 л

Кестедегі мәліметтер бойынша топтағы оқушыларға арнап сұрақтар құрастырады. Мысалы:

Кімнің отбасы суды көп жұмсайды?

Қандай қажеттілікке суды көп жұмсаған?

№7. Теңдеулерді шеш

4 * х = 787 – 347      654 – у = 310 * 2               240 + х = 340 * 2

4 * х = 440                  654 – у = 620                    240 + х = 680

х = 440 : 4                   у = 654 – 620                    х = 680 – 240

х = 110                        у = 34                                 х = 440

4 * 110 = 787 – 347     654 – 34 = 310 * 2           240 + 440 = 340 * 2

440 = 440                      620 = 620                             680 = 680

Зертте. №8. Бос орынды толтыр   

Топтық жұмыс     Айтылым   Айтылым   Жазылым   жазылым
Сабақтың соңы 1 минут

Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.

ü Ойыңмен бөліс

ü Ойластыр

ü Ұсын

Кері байланыс
1 минут

 

Үйге тапсырма:№6 8 – бет (бағыт – бағдар беру)          

күнделік

Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру

 

Бағалау:Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

               

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:                                                            № 133

         

Пән:математика

Күні:04.04.2019 ж

 Мұғалім:Байбосынова Э.Д

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

VІІ. Су – тіршілік көзі. 4А. Жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы:

102X3,306:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін танып біледі

Көптеген оқушылыр:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

Кейбір оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритміне мысал келтіре алады

Бағалау критерийлері

Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

Тілдік мақсат:

Пәндік лексика және терминология:

Бірлік, ондық, жүздік, көбейту алгоритмі, бөлу алгоритмі

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі

Бастапқы білім:

Бекіту

Сабақ барысы

 жоспарлан ған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 35 минут

Ынталандыру.

- Балалар, судың өсімдікке қандай пайдасы бар екенін білеміз бе?

- Суда өсетін қандай өсімдікті білеміз?

Қызық мәлімет!

Өсімдіктер – тірі ағзалар. Өсімдіктер өміріне қажеттісі – жарық, ауа, жылу, су, топырақ. Сусыз өсімдік тіршілік ете алмайды. Су өсімдіктің тамырының бойымен сабаққа көтеріліп, жапыраққа жетеді. Осылай өсімдік өсіп-өнеді. Суда өсетін өсімдіктер де бар. Олар: сары тұңғиық, аққугүл, балықот, т.б.

Өзектендіру.

№1.  Гүлдерде жазылған сандарда барлығы қанша бірлік, қанша ондық, қанша жүздік бар екендігін анықтайды. Осы гүлдердің ішінде суда өсетін қандай гүлді байқадың? Ол қалай аталады?

ынталандыру   айтылым     тыңдалым   өзектендіру   айтылым
 

Назар аудар! Нөлді кез – кедген санға бөлгенде әрқашан нөл шығатындықтан, қысқаша жазуға болады. Неге бұлай жазуға болатынын түсіндір.
№2. Көбейту мен бөлудің баған түрінде орындалу алгоритмін түсіндіру.

 

 

       Жұптық жұмыс. №3. Баған түрінде жаз және есепте. Дұрыстығын тексер.

Топтық жұмыс. №4. Есептерді шығар.

а) Шешуі: 7 * 100 = 700 (т) су  ә) Шешуі: (100 * 5) * 120 = 60 000 (л)

б) Шешуі: 900 : 3 = 300 (л)

айтылым     түсіндіру   айтылым   жұптық жұмыс топтық жұмыс
1 минут

Сергіту сәті

 
 

Математика күнделікті өмірде

№5. Шешуі: (2 * 2м2) * 101 = 404 (л) су

 

Практикалық жұмыс

№6.Дәптеріңе радиусы осы шеңбердің радиусыан 2 есе, 3 есе ұзын болатын шеңберлерді центрі бір нүктеден болатныдай етіп сал. Бұл шеңберлерді қалай атайды? Есіңе түсір

 

№7. Шешуі: 102 + 102 * 2 = 306   Жауабы: 306 бөртегүл

Шешуі: 202 + 202 : 2 = 303            Жауабы: 303 бөртегүл

 

№8. Мысалы: 303 • 3 + 65 = 974. Бұл өрнектің мәнін Әлия дұрыс анықтаған, ал Сырым қателескен. Сондықтан, Сырымның тапқан 976 саны өрнектің мәні болуы үшін өрнекті былай өзгертуге болады: 303 • 3 + 67. Оқушылар шығармашылық тұрғыда өрнектерді әртүрлі өзгертулері мүмкін.

 

 №10. Берілген цифрлардан ең үлкен үш таңбалы санды (852) және ең кіші үш таңбалы санды (258) жазып алып, олардың айырмасын табады. Осы айырманың мәнінен тағы да осындай сандар жазады. Осылай 4 рет қайталайды.

математика күнделікті өмірде практикалық жұмыс   жазылым   жазылым     жазылым
Сабақтың соңы 1 минут

Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.

ü Неге

ü Ата

ü Түсіндір

кері байланыс
1 минут

 

Үйге тапсырма: №9 10 – бет (бағыт – бағдар)          

күнделік

Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру

 

Бағалау:Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

               

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:                                                            № 134

         

Пән:математика

Күні:05.04.2019 ж

 Мұғалім:Байбосынова Э.Д

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

VІІ. Су – тіршілік көзі. 4А. Жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы:

Бекіту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін танып біледі

Көптеген оқушылыр:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады,

Кейбір оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритміне мысал келтіре алады

Бағалау критерийлері

Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

Тілдік мақсат:

Пәндік лексика және терминология:

Бірлік, ондық, жүздік, көбейту алгоритмі, бөлу алгоритмі

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі

Бастапқы білім:

102X3,306:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Сабақ барысы

 жоспарлан ған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 35 минут

Ынталандыру.

Қызықты мәлімет!

1. Адам сусыз 5 күн де өмір сүре алмайды. Ал өмір бойы 60 тоннаға жуық су пайдаланады.

2. Әлемдегі ең биік құлама су – Анхель. Ол Оңтүстік Америкада орналасқан. Оның биіктігі 1054 м, басқаша айтқанда, 220 қабатты ғимараттан да биік.

Мақсат қою

– Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?

–Есептеу тәсілдері туралы білімін бекіту. Есептеу кезіндегі қателер себебін болдырмау.

ынталандыру   айтылым   айтылым     тыңдалым    
 

Өзіндік жұмыс. 

№2. Есептер бойынша өрнектер жаз. Олардың мәнін тап.

а)Шешуі: 9 л * 101 = 909 (л)          ә) Шешуі: 304 * 2 = 608 (л)

б) Шешуі:  5 * 3 + 10 * 2 = 35 (л)

Математика күнделікті өмірде.

№3. Шешуі: Р = (4 + 2) * 2 = 16 (м)  (16 * 101) *7 = 11 312 (л) су

 

Топтық жұмыс

№4. Өрнектер бойынша есептер құрастырып, оларды шығар. 

Шешуі: 302 * 2 + 102 * 3 = 910       302 * 3 – 102 * 4 = 498  

өзіндік жұмыс   жазылым   математика күнделікті өмірде топтық жұмыс
1 минут

Сергіту сәті

 
 

№6. Есептерді шығар.

Шешуі: 130 + 130 * 2 = 390    Жауабы: 390 шабдалы көшеті  

 

Жұптық жұмыс.

№7. Досыңмен ойна. Әр сандықшадан бір – бір өрнектен алып отыр. Оларды қос. Алынған өрнектерді жаз. 5 минуттың  ішінде кім көп есептеп үлгерді?

Үлгі: 103 * 3 + 46 * 3= 447         404 : 2 + 60 * 10 = 802

     909 : 3 + 8 * 57 = 759          103 * 3 + 60 * 10 = 909

 

Зертте. №8. Өзеннен сыйымдылығы 9 л және 5 л болатын шелектердің көмегімен 6 л суды бидонға қалай құйып алуға болады?

(Оқушылардың жауаптарын тыңдау)

жазылым   жұптық жұмыс жазылым   зертте
Сабақтың соңы 1 минут

Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.

ü Ойыңмен бөліс

ü Ойластыр

ü Ұсын

Кері байланыс
1 минут

 

Үйге тапсырма: №5 13 – бет (бағыт – бағдар беру)           

күнделік

Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру

 

Бағалау:Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

               

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:                                                            № 135

         

Пән:математика

Күні:08.04.2019 ж

 Мұғалім:Байбосынова Э.Д

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

VІІ. Су – тіршілік көзі. 4А. Жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы:

104X4,416:4 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін танып біледі

Көптеген оқушылыр:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

Кейбір оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритміне мысал келтіре алады

Бағалау критерийлері

Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

Тілдік мақсат:

Пәндік лексика және терминология:

Бірлік, ондық, жүздік, көбейту алгоритмі, бөлу алгоритмі

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі

Бастапқы білім:

Бекіту

Сабақ барысы

 жоспарлан ған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 35 минут

Ынталандыру.

- Судың жан-жануарларға пайдасы бар ма?

- Суда өмір сүретін жануарларды білесің бе?

Барлық жануарларға өмір сүру үшін қажеттісі ауа, су, жарық, жылу, қорек. Адамдар мен өсімдіктердің тіршілігі үшін су қалай маңызды болса, жануарлар үшін солай маңызды. Суда көптеген балықтар, жорғалаушылар мен бауырымен жорғалаушылар, қосмекенділер тіршілік етеді.

Әлемдегі ең ірі балық – акула (ұзындығы 15 м, салмағы 20 т).

Ең ірі жануар –көк кит (салмағы 150 т).

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

104∙4 көбейтіндісін баған түрінде қалай орындауға болады?

416:4 бөліндісін баған түрінде қалай орындаймыз?

Ынталандыру   айтылым     тыңдалым   айтылым
 

Осыдан кейін оқушылармен бірге сабақтың мақсатын тұжырымдау

№1. 104 *4, 416 : 4 үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту, бөлу  алгоритмін түсіндіру

Жұптық жұмыс.

№2. Баған түрінде есепте. Дұрыстығын тексер.

209 * 2  = 418            208 * 3 = 624                 203 * 4 = 812

324 : 3 = 108              428 : 4 = 107                  816 : 8 = 102

№3. Есептерді шығар.

а) Шешуі:209 * 3  = 627  627 – 209 = 418      Жауабы: 418 см ұзын

ә) Шешуі: 324 : 3 = 108    324 – 108 = 216   Жауабы: 216 см аласа

№4. Теңдеулерді шеш

165 + х = 104 * 3    3 * х = 568 – 241   у:4 = 535 : 5 906 - а = 206*2

165 +х = 312          3*х =327                у: 4 =107       906 -а = 412

х = 312 – 165               х = 327 : 3              у = 107 * 4     а = 906 – 412

х =147                     х = 109                   у = 428            а = 494

165 +147 =104 * 3     3 * 109 = 568 – 241 428 : 4 = 535 : 5 906 – 494 = 206 * 2

     312 =312                327 =327                   107 =107           412 =412

 

айтылым   жұптық жұмыс жазылым     жазылым   жазылым  
1 минут

Сергіту сәті

 
 

Топтық жұмыс

№5. Көбейтінділерді көбейткіштердің квадратына немесе кубына алмастыр. Өрнектердің мәнін тап.

4 * 4 * 4 = 43 = 64                5* 5 =52 = 25   2 * 2 * 2 = 23 = 8

10 * 10 * 10 = 103 = 1000   3 * 3 = 32 = 9  6 * 6 = 62 = 36

ә) Көбейткіштердің квадраты мен кубын көбейтінділермен алмастыр. Өрнектердің мәнін тап.

43 + 300 = 364         103 – 534 = 466               23 + 40 = 48

102 – 56 = 44           92 – 67 = 14                     42 + 351 = 367

№7. Есептерді шығар

а) Шешуі: 108 * 6 = 648        Жауабы: 648 литр су

ә) Шешуі: 105 * 7 = 735        Жауабы: 735 литр су 

№8. Тіктөртбұрышты үшбұрыштың ауданын тап.

а = 2см                        а = 3см                        а = 4 см

в = 3см                        в = 4 см                       в = 5 см

S =  ?                           S= ?                              S=?

S=(а*в) :2=(2*3):2 = 3 см2       S= 6 см2                                   S= 10 см2    

Зертте. №9. Бірінші нұсқа:                Екінші нұсқа:

1) Қасқыр → Ортақ торлы орын     1. Есек → Ортақ торлы орын

2. Қабылан → №5 тор                      2. Қасқыр → №3тор

3. Арыстан →№1 тор                       3. Қабылан → №5 тор

4. Қолтырауын →№4 тор                4. Арыстан →№1 тор

5. Есек→ №2тор                               5. Қолтырауын →№4 тор

6.Қасқыр → №3тор.                          6. Есек →№2тор                            

топтық жұмыс жазылым     жазылым жазылым     жазылым   айтылым тыңдалым
Сабақтың соңы 1 минут

Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.

ü Неге

ü Ата

ü Түсіндір

кері байланыс
1 минут

 

Үйге тапсырма: №6 16 – бет (бағыт – бағдар беру)         

күнделік

Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру

 

Бағалау:Бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданады

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

               

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:                                                            № 136

         

Пән:математика

Күні:09.04.2019 ж

 Мұғалім:Байбосынова Э.Д

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

VІІ. Су – тіршілік көзі. 4А. Жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы:

Бекіту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгори



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.