Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Облачение



Облачение

Таже приемлют в руки своя кийждо стихарь свой, и творят поклоны три к востоку, глаголюще в себе кийждо:   Затем каждый берет свой стихарь, и совершают три поклона к востоку, говоря в себе:
Боже, очисти мя, грешнаго, и помилуй мя.   Боже, очисти меня, грешного, и помилуй меня. (3)
Таже приходит ко священнику диакон, держа в десной руце стихарь со орарем, и подклонив ему главу, глаголет:   Затем диакон подходит к священнику, держа в правой руке стихарь со орарем, и склонив пред ним главу, говорит:
Благослови, владыко, стихарь со орарем.   Благослови, владыка, стихарь с орарем.
Священник глаголет: Благословен Бог наш всегда, ныне и присно, и во веки веков.   Священник возглашает: Благословен Бог наш всегда, ныне и присно, и во веки веков.
Таже отходит диакон во едину страну святилища, и облачится в стихарь, моляся сице:   И диакон, отойдя в сторону, облачается в стихарь, молясь так:
Возрадуется душа моя о Господе, облече бо мя в ризу спасения, и одеждею веселия одея мя. Яко жениху возложи ми венец, и яко невесту украси мя красотою.   Возрадуется душа моя о Господе, ибо Он облек меня в ризу спасения, и одеждою радости одел меня, как на жениха возложил на меня венец, и как невесту украсил меня нарядом.
И орарь убо целовав, налагает на левое рамо. Нарукавницы же налагая на руки, на десную убо, глаголет:   И, поцеловав орарь, возлагает его на левое плечо. Надевая же нарукавник на правую руку, произносит:
Десница Твоя, Господи, прославися в крепости. Десная Твоя рука, Господи, сокруши враги и множеством славы Твоея стерл еси супостаты.   Десница Твоя, Господи, прославилась силою; правая рука Твоя, Господи, сломила врагов, и множеством славы Твоей Ты сокрушил противников.
На левую же, глаголет: Руце Твои сотвористе мя и создасте мя. Вразуми мя и научуся заповедем Твоим.   На левую же: Руки Твои сотворили меня и создали меня; вразуми меня, и научусь заповедям Твоим.
Таже отшед в предложение, уготовляет священная. Святый убо дискос поставляет о шуюю страну, потир же, еже есть святую чашу, одесную, и прочая с ними.   И отойдя к жертвеннику, приготовляет священные сосуды. Святой дискос ставит с левой стороны, а потир, то есть святую чашу, справа, и прочее с ними.
Священник же сице облачится: прием стихарь в левую руку, и поклонився трижды к востоку, якоже речеся, назнаменует, глаголя:   Священник же так облачается: взяв свой стихарь [подризник] в левую руку и поклонившись трижды к востоку, как сказано, со словами:
Благословен Бог наш всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.   Благословен Бог наш всегда, ныне и присно, и во веки веков.
Таже облачится, глаголя:Возрадуется душа моя о Господе, облече бо мя в ризу спасения, и одеждею веселия одея мя. Яко жениху возложи ми венец, и яко невесту украси мя красотою.   И облачается со словами: Возрадуется душа моя о Господе, ибо Он облек меня в ризу спасения, и одеждою радости одел меня, как на жениха возложил на меня венец, и как невесту украсил меня нарядом.
Таже прием епитрахиль и назнаменав, облагается ею, глаголя: Благословен Бог, изливаяй благодать Свою на священники Своя, яко мvро на главе, сходящее на браду, браду Аароню, сходящее на ометы одежди его.   Затем, взяв епитрахиль и осенив ее крестом, возлагает на себя со словами: Благословен Бог, изливающий благодать Свою на священников Своих, как миро на голове, сходящее на бороду, бороду Ааронову, сходящее на кайму одежды его.
Таже прием пояс и опоясуяся, глаголет: Благословен Бог, препоясуяй мя силою и положи непорочен путь мой, совершаяй нозе мои, яко елени, и на высоких поставляяй мя.   Затем, взяв пояс, опоясывается со словами: Благословен Бог, опоясывающий меня силою и непорочным соделал Он путь мой; укрепляет ноги мои как у оленя, и на высотах ставит меня.
Нарукавницы же, яко выше речеся, налагая на руки, на десную убо, глаголет: Десница Твоя, Господи, прославися в крепости. Десная Твоя рука, Господи, сокруши враги и множеством славы Твоея стерл еси супостаты.   На нарукавники же – как выше сказано. На правую руку: Десница Твоя, Господи, прославилась силою; правая рука Твоя, Господи, сломила врагов, и множеством славы Твоей Ты сокрушил противников.
На левую же, глаголет: Руце Твои сотвористе мя и создасте мя. Вразуми мя и научуся заповедем Твоим.   На левую руку: Руки Твои сотворили меня и создали меня; вразуми меня, и научусь заповедям Твоим.
Таже прием набедренник, аще имать, и благословив и, и целовав, глаголет:   Затем, взяв набедренник, если его имеет, и благословив его, и поцеловав, произносит:
Препояши меч Твой по бедре Твоей, Сильне, красотою Твоею и добротою Твоею, и наляцы, и успевай, и царствуй истины ради, и кротости, и правды, и наставит Тя дивно десница Твоя, всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.   Опояшься мечом Твоим при бедре Твоём, Сильный, в совершенстве Твоём и красоте Твоей, и укрепись, и процветай, и царствуй ради истины, и кротости, и правды, и поведёт Тебя дивно десница Твоя, всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
Таже прием фелонь и благословив, целует глаголя сице: Священницы Твои, Господи, облекутся в правду, и преподобнии Твои радостию возрадуются всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.   Также, взяв фелонь и благословив, целует [ее и возлагает на себя] со словами: Священники Твои, Господи, облекутся в правду, и святые Твои радостью возрадуются всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
Таже отшедше в предложение, умывают руки, глаголюще:   Затем, отойдя к жертвеннику, омывают руки со словами:
Умыю в неповинных руце мои, и обыду жертвенник Твой, Господи, еже услышати ми глас хвалы Твоея, и поведати вся чудеса Твоя. Господи, возлюбих благолепие дому Твоего и место селения славы Твоея. Да не погубиши с нечестивыми душу мою, и с мужи кровей живот мой. Ихже в руку беззакония, десница их исполнися мзды. Аз же незлобою моею ходих, избави мя, Господи, и помилуй мя. Нога моя ста на правоте, в церквах благословлю Тя, Господи.   Омою среди невинных руки мои и обойду жертвенник Твой, Господи, чтобы услышать мне глас хвалы Твоей и поведать о всех чудесах Твоих. Господи, возлюбил я благолепие дома Твоего и место обители славы Твоей. Не погуби с нечестивыми душу мою и с кровожадными жизнь мою, у которых в руках — беззакония, десница их полна неправедной мзды. Я же в беззлобии моём ходил, избавь меня, Господи, и помилуй меня. Нога моя стала на прямом пути; в собраниях благословлю Тебя, Господи.


  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.