Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Пра́веднаго Арте́мия Ве́ркольскаго



Пра́веднаго Арте́мия Ве́ркольскаго

НА ВЕЛИ́ЦЕЙ ВЕЧЕ́РНИ

На Го́споди, воззва́х: стихи́ры на 8, глас 1:

Возлюби́в Бо́га от младе́нства,/ послушли́в был еси́ роди́телю твоему́, пра́ведне Арте́мие,/ и, труды́ полага́я земны́я,/ жела́л еси́ насыща́тися пи́щи в по́те лица́ твоего́;/ те́мже и сподо́бился еси́ ве́чныя жи́зни/ и во оби́телех святы́х пребыва́еши,/ моли́ у́бо Человеколю́бца Бо́га/ о спасе́нии душ на́ших.

В де́нь трудо́в твои́х/ не́бо помрачи́ся иногда́ о́блаки,/ и ве́тренному дыха́нию умно́жшуся и мо́лниям блиста́ющим,/ воззре́в горе́, пресла́вне Арте́мие,/ во стра́се Бо́жием испусти́л еси́ ду́шу твою́/ и пресели́лся еси́ в Ца́рствие Небе́сное,/ в селе́ниих преподо́бных моля́ Христа́ Бо́га/ о спасе́нии душ на́ших.

Во ю́ностнем цве́те всели́вся во блаже́нную жи́знь/ и Небе́сныя, да́ры прии́м от Влады́ки всех,/ Ему́ усе́рдно предстои́ши, прехва́льне Арте́мие,/ и лику́еши со А́нгелы,/ пресла́вный вене́ц нося́ на версе́ свое́м, всече́стне,/ от Вседержи́телевы руки́,/ Его́же моли́ о спасе́нии душ на́ших.

Сла́ва, глас 8:

Прииди́те, ве́рнии,/ всечестны́й пра́здник соста́вим:/ преди́внаго в чудесе́х Арте́мия,/ благоче́стную ве́твь во ю́ностнем цве́те,/ воспои́м и возвели́чим дне́сь./ Ты же, о всехва́льне Арте́мие,/ воздежи́ ру́це свои́ ко Го́споду,/ да изба́вит нас от обдержа́щих ны боле́зней, и бед, и скорбе́й,/ да сохрани́т же нас от враг ви́димых и неви́димых,/ и сподо́бит Ца́рствия Небе́снаго,/ и пода́ст ми́рови ве́лию ми́лость.

И ны́не, Богоро́дичен: Царь Небе́сный / за человеколю́бие на земли́ яви́ся, / и с челове́ки поживе́: / от Де́вы бо Чи́стыя плоть прие́мый, / и из Нея́ проше́дый с восприя́тием. / Еди́н есть Сын, сугу́б естество́м, / но не Ипоста́сию. / Те́мже соверше́нна Того́ Бо́га / и соверше́нна Челове́ка вои́стину пропове́дающе, / испове́дуем Христа́ Бо́га на́шего: / Его́же моли́, Ма́ти Безневе́стная, / поми́ловатися душа́м на́шим.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.