Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Рече́ Бог Авраа́му:/ Са́ра, жена́ твоя́, не нарече́тся и́мя ей Са́ра,/ но Са́рра бу́дет и́мя ей./ Благословлю́ же ю́, и дам тебе́ от нея́ ча́до, и благословлю́ е́,/



Рече́ Бог Авраа́ му: / Са́ ра, жена́ твоя́, не нарече́ тся и́ мя ей Са́ ра, / но Са́ рра бу́ дет и́ мя ей. / Благословлю́ же ю́, и дам тебе́ от нея́ ча́ до, и благословлю́ е́, / и бу́ дет во язы́ ки, и ца́ рие язы́ к от него́ изы́ щут. / И паде́ Авраа́ м на лице́ свое́ м, и рече́ в мы́ сли свое́ й: / а́ ще столе́ тну роди́ тся сын? / И Са́ рра, де́ вятьдесят лет су́ щи, роди́ т? / Рече́ же Бог Авраа́ му: / ей, се Са́ рра, жена́ твоя́, роди́ т тебе́ сы́ на, и нарече́ ши и́ мя ему́ Исаа́ к. / И положу́ заве́ т Мой к нему́ в заве́ т ве́ чен. / Авраа́ м же и Са́ рра престаре́ вшася во днех. / Возсмея́ же ся Са́ рра в себе́, глаго́ лющи: / не у ми бысть да́ же до ны́ не, господи́ н же мой стар. / И рече́ Госпо́ дь Бог Авраа́ му: / что́ я́ ко возсмея́ ся Са́ рра в себе́, глаго́ лющи: / у́ бо вои́ стинну ли рожду́? / Аз же состаре́ хся. / Еда́ не возмо́ жет от Бо́ га всяк глаго́ л? / И Госпо́ дь Бог посети́: Са́ рру, я́ коже глаго́ ла. / И, заче́ нши, роди́ Авраа́ му сына в ста́ рости, я́ коже глаго́ ла ему́ Госпо́ дь Бог. / Обре́ за же его́ в день осмы́ й, я́ коже запове́ да ему́ Госпо́ дь Бог. / И Авраа́ м бя́ ше лет ста, егда́ бысть ему́ Исаа́ к, сын его́. / Рече́ же Са́ рра: / смех ми сотвори́ Госпо́ дь Бог. / И́ же бо а́ ще услы́ шит, сра́ дуется мне. / И рече́: кто́ возвести́ т Авраа́ му, / я́ ко сосца́ ми пита́ ет отроча́ Са́ рра, / я́ ко роди́ х отроча́ в ста́ рости мое́ й? / И возрасте́ отроча́, и преста́ сосца́ ми пита́ тися. / И сотвори́ Авраа́ м учрежде́ ние ве́ лие, / во́ ньже день отдои́ ся Исаа́ к, сын его́.

Суде́ й чте́ ние (глава́ 13):

Во дни о́ ны бысть муж от коле́ на Да́ нова, / и и́ мя ему́ Мано́ е, / и жена́ его́ непло́ ды, и не ражда́ ше. / И яви́ ся А́ нгел Госпо́ день к жене́, и рече́ к ней: / се ты непло́ ды, и во чре́ ве прии́ меши, и роди́ ши сы́ на. / И ны́ не сохрани́ ся, / не пий вина́ и сике́ ра и не яждь вся́ ко нечи́ сто. / Зане́ се ты во чре́ ве прии́ меши и роди́ ши сы́ на, / и желе́ зо не взы́ дет на главу́ его́, / я́ ко освяще́ нно Бо́ гу бу́ дет отроча́ из чре́ ва. / И прии́ де жена́, и рече́ му́ жу своему́, глаго́ лющи: / я́ ко челове́ к Бо́ жий прии́ де ко мне, / и виде́ ние его́, я́ ко виде́ ние А́ нгела Бо́ жия све́ тло зело́. / И рече́: се во чре́ ве прии́ меши и роди́ ши сы́ на; / и ны́ не не пий вина́ и сике́ ра и не яждь вся́ ко нечи́ сто, / я́ ко освяще́ нно Бо́ гу бу́ дет отроча́ из чре́ ва да́ же до дне сме́ рти его́. / И помоли́ ся Мано́ е Бо́ гу, и рече́: / ко мне, Го́ споди, челове́ к Бо́ жий, его́ же посла́ л еси́ к нам, / да прии́ дет у́ бо и просвети́ т нас, что́ сотвори́ м отроча́ ти ражда́ ющемуся? / Прии́ де же А́ нгел к Мано́ ю и рече́: / от всех, и́ хже реко́ х жене́ твое́ й, да сохрани́ тся, / ели́ ка исхо́ дят от виногра́ да, да не яст и вина́ и сике́ ра да не пие́ т. / И рече́ Мано́ е ко А́ нгелу Госпо́ дню: / что́ и́ мя твое́? / Да егда́ прии́ дет глаго́ л твой, просла́ вим тя. / И ре́ че́ ему́ А́ нгел Госпо́ день: / вску́ ю ты вопроша́ еши и́ мене моего́? / И то есть чу́ дно. / И не приложи́ ктому́ А́ нгел Госпо́ день яви́ тися к Мано́ ю и жене́ его́.

Проро́ чества Иса́ иина чте́ ние (гла́ вы 40, 41, 45, 48 и 54):

Та́ ко глаго́ лет Госпо́ дь: / утеша́ йте, утеша́ йте лю́ ди Моя́. / Глаго́ лет Бог: / свяще́ нницы, глаго́ лите в се́ рдцы Иерусали́ му, / умоли́ те его́, я́ ко умно́ жися смире́ ние его́. / Разреша́ йся бо грех его́, / я́ ко прия́ т из руки́ Госпо́ дни сугу́ ба согреше́ ния своя́. / Глас вопию́ щаго в пусты́ ни: / угото́ вайте путь Госпо́ день, / пра́ вы твори́ те стези́ Бо́ гу на́ шему. / На го́ ру высо́ ку взы́ ди, благовеству́ й Сио́ ну, / возвыша́ й кре́ постию глас свой, / благовеству́ яй Иерусали́ му. / Вознеси́ те, не бо́ йтеся: / Аз Госпо́ дь Бог, Аз услы́ шу убо́ гих Изра́ илев и не оста́ влю тех. / Но отве́ рзу от гор ре́ ки и посреде́ по́ ля исто́ чники, / сотворю́ пусты́ ню в луг и жа́ ждущую зе́ млю во исто́ чники водны́ я. / Да возвесели́ тся не́ бо свы́ ше, и о́ блацы да кропя́ т пра́ вду, / да возсия́ ет земля́, и да прозя́ бнет ми́ лость, / и пра́ вда да возсия́ ет вку́ пе. / Глас весе́ лия возвести́ те, и услы́ шано да бу́ дет, / возвести́ те да́ же до коне́ ц земли́. / Глаго́ лите, я́ ко изба́ ви Госпо́ дь раба́ Своего́ Иа́ кова/ и, а́ ще вжа́ ждут в пусты́ ни, источи́ т им во́ ду из ка́ мене. / Возвесели́ ся, непло́ ды неражда́ ющая, / расто́ ргни и возопи́ й, неболе́ вшая, / я́ ко мно́ га ча́ да пусты́ я па́ че, не́ жели иму́ щия му́ жа.

< далеесм. основнойЧин>

Лития глас 1:



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.