Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





В суббо́ту вторы́я седми́цы на у́трени



Суббота

В суббо́ ту вторы́ я седми́ цы на у́ трени

Аллилу́ иа, и тропари́, гла́ с 2:

Апо́ столи, му́ ченицы и проро́ цы, святи́ телие, преподо́ бнии и пра́ веднии, до́ бре по́ двиг соверши́ вшии, и ве́ ру соблю́ дшии, дерзнове́ ние иму́ щии ко Спа́ су, о на́ с Того́ я́ ко Бла́ га моли́ те спасти́ ся, мо́ лимся, душа́ м на́ шым. [Два́ жды. ]

Сла́ ва, ме́ ртвен: Помяни́ Го́ споди я́ ко Бла́ г рабы́ Твоя́, и ели́ ка в житии́ согреши́ ша прости́: никто́ же бо безгре́ шен, то́ кмо Ты́ моги́ й и преста́ вленным да́ ти поко́ й.

И ны́ не, Богоро́ дичен: Ма́ ти Свята́ я неизрече́ ннаго Све́ та, а́ нгельскими Тя́ пе́ сньми почита́ юще, благоче́ стно велича́ ем.

И стихосло́ вим еди́ ну кафи́ сму: Рече́ Госпо́ дь Го́ сподеви моему́:

Та́ же седа́ льны му́ ченичны Окто́ иха три́, и ме́ ртвен, и Богоро́ дичен. И чте́ ние в Шестодне́ вце.

Та́ же, Блаже́ ни непоро́ чнии: пое́ м на две́ статии́: и помина́ ет свяще́ нник усо́ пшыя, я́ коже обы́ чно. В коне́ ц же кафи́ смы пое́ м: Благослове́ н еси́ го́ споди: Святы́ х ли́ к: и про́ чая. Во Сла́ ву же и ны́ не: ектениа́ о усо́ пших: Моли́ тву: Бо́ же духо́ в и вся́ кия пло́ ти:

И а́ бие седа́ лен, гла́ с 5: Поко́ й Спа́ се на́ ш с пра́ ведными рабы́ Твоя́, и сия́ всели́ во дворы́ твоя́, я́ коже е́ сть пи́ сано, презира́ я я́ ко Бла́ г прегреше́ ния и́ х, во́ льная, и нево́ льная, и вся́ я́ же в ве́ дении и не в ве́ дении Человеколю́ бче.

Сла́ ва, коне́ ц.

И ны́ не, Богоро́ дичен: От Де́ вы возсия́ вый ми́ ру Христе́ Бо́ же, сы́ ны све́ та То́ ю показа́ вый, поми́ луй на́ с.

Кано́ н мине́ и со ирмосо́ м на 6: и свята́ го оби́ тели на 4: глаго́ лется бо ирмо́ с и тропа́ рь без стихо́ в, и держи́ м стихи́ от Тогда́ потща́ шася влады́ ки: Не стихосло́ вим бо пе́ сней от нача́ ла до 6-я пе́ сни, во все́ х суббо́ тах святы́ я Четыредеся́ тницы, до ака́ фиста: от шесты́ я же пе́ сни начина́ ются трипе́ снцы, и пое́ тся Мине́ и по дню́ свята́ го, и трипе́ снцы: стихосло́ вятся же и пе́ сни. Четверопе́ снец господи́ на Ио́ сифа, его́ же краегране́ сие: Пе́ ние сие́ Ио́ сифово. Гла́ с 8.

Пе́ снь 6.

Ирмо́ с: Моли́ тву пролию́ ко Го́ споду:

Святи́ и мно́ жайшими му́ ками, мно́ гия враго́ в тьмы́ низложи́ ти сподо́ бишася Спа́ се, и мно́ гих бла́ г Твои́ х улучи́ ша моли́ твами и́ х я́ ко Бла́ г, мно́ гая моя́ очи́ сти прегреше́ ния.

Воспои́ м Христо́ вы страстоте́ рпцы, и возопии́ м к ни́ м единому́ дренно: Влады́ чним подо́ бницы страсте́ м, ду́ ш на́ ших стра́ сти исцели́ те, пости́ тися же от зла́ го обы́ чая на́ с укрепи́ те.

Преложи́ л еси́ сме́ рть на со́ н, боле́ зненно во гро́ бе поспа́ л еси́, и ме́ ртвым живо́ т дарова́ л еси́: преста́ вльшыяся у́ бо Спа́ се сподо́ би стоя́ ния избра́ нных, страстоте́ рпец святы́ х мольба́ ми.

Богоро́ дичен: Пости́ тися ми́, и отступи́ ти от вся́ каго греха́ укрепи́ отрокови́ це, си́ льнаго и безгре́ шнаго сло́ ва, воплоще́ нна неизрече́ нно ро́ ждшая, и да́ ждь ми́ чисти́ тельную оскверне́ ний, Всенепоро́ чная, сле́ зу.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.