Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Песнь 5. Кондак, глас 2



Песнь 5

Ирмос: Ужасошася всяческая о честнем успении Твоем: Ты бо, НеискусобрачнаяДево, от земли преставиласяеси к вечным обителем и к безконечней жизни, всем, воспевающим Тя, спасение подавающая.

Да возгласят трубы богословов днесь, язык же многовещанный человеческий ныне да восхвалит, да огласит же воздух, безмерным сияя светом, Ангели да поют Пречистыя Девы успение.

Сосуд подобаше избранный, пением Ти весь удивляемь, Девице, исходен, весь освящен Богови, всем богоприятен, и сей истинно являемый, Богородице Всепетая.

Песнь 6

Ирмос: Божественное сие и всечестное совершающе празднество, Богомудрии, Богоматере, приидите, руками восплещим, отНеярождшагося Бога славим.

Из Тебе Жизнь возсия, ключи девства не рушивши; какоубо пречистое и живоначальное Твое тело искушения смерти бысть причастно?

Жизни бывши храм, жизнь присносущную улучила еси: смертиюбо к животу преминула еси, Яже Жизнь рождшивоипостасную.

Кондак, глас 2

В молитвах Неусыпающую Богородицу и в предстательствах непреложное упование гроб и умерщвление не удержаста: якожебо Живота Матерь к животу преставиво утробу Вселивыйсяприснодевственную.

Икос

Огради моя помышления, Христе мой, ибо Стену мира воспети дерзаю, Чистую Матерь Твою, на столпе глагол укрепи мя и в тяжких мыслех заступи мя, Ты бо взывающим и просящим верою моления исполняеши. Ты мне убо даруй язык приносен и помыслнепостыден: всякое бо даяние сияния от Тебе низпосылается, Светоподателю, во утробу вселивыйсяприснодевственную.

Песнь 7

Ирмос: Не послужиша твари Богомудрии, паче Создавшаго, но, огненноепрещениемужескипоправше, радовахуся, поюще: препетыйотцев Господь и Бог, благословен еси.

Юноши и девы, Девыя же и Богоматере память чтуще, старцы, и монаси, царие и судии, пойте: отец наших Господи и Боже, благословен еси.

Да вострубят трубою духовною горы Небесныя, да радуются холми, и да играют Божественнииапостоли: Царица к Сыну преставляется, с Ним царствующи.

Всесвященное преставление БожественныяТвоея и НетленныяМатерепремирныя Вышних сил совокупи чины, веселитися с сущими на земли, Тебе поющими: Боже, благословен еси.

Песнь 8

Ирмос: Отроки благочестивыя в пещи Рождество Богородичоспасло есть, тогда убо образуемое, ныне же действуемое, вселенную всю воздвизаетпети Тебе: Господа пойте, дела, и превозносите Его вовся веки.

Память Твою, Чистая Дево, Начала же, и Власти, и Силы, Ангели, Архангели, Престоли, Господства, Херувими славят и страшнииСерафими; человеческий же род — поем и превозносим во вся веки.

Иже странно вселивыйся, Богородице, в чистое чрево Твое, воплощаемь, Сей, всесвященный дух Твой прием, у Себе упокои, яко должник Сын. ТемжеТя поем, Дево, и превозносим вовся веки.

О, выше ума чудес Приснодевы же и Богоматере! Во гроб бовсельшися, показа рай. Емужепредстояще днесь, радующеся, поем: Господа пойте, дела, и превозносите Его вовся веки.

Песнь 9

Ирмос: Всяк земнородный да взыграется, Духом просвещаемь, да торжествует же Безплотных умов естество, почитающее священное преставление Богоматере, и да вопиет: радуйся, Всеблаженная Богородице, Чистая Приснодево.

Приидите в Сион, на Божественную и тучную Гору живаго Бога, возрадуемся, Богородицу зряще: к зело бо лучшей и Божественней сени, яко Матерь, Сию во Святая святых Христос престави.

Приидите, вернии, ко гробу приступим Божия Матере и обымем, сердцы и устнами, очесы и лицем чисто прикасающеся и почерпающе исцелений независтныя дары от источника приснотекущаго.

Приими от нас песнь исходную, Матиживаго Бога, и светоносною Твоею и Божественною осени благодатию, воинству — победительная, христолюбнымлюдем — мир, оставление — поющим и душам спасение подающи.

Светилен

Апостоли, от конец совокупльшесязде, в Гефсиманийстей веси погребите тело Мое, и Ты, Сыне и Боже Мой, приими дух Мой. (Трижды)



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.