Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Кондак 11



Икос 10

Стеной нерушимою пользы Отечества Твоего показался еси, Державный Хозяине Земли Русской, зане многоразличное богатство ея в расхищение алчным иноземцам не предал еси, о благе людей Русских непрестанное попечение имущее, наипаче же торгующим и созидающим изрядное явил благорасположение. Обаче тии, вместо Бога мамоне начаша неусыпно служити, Церковь Божию и бедных позабыша, и благодеяний Божиих из десницы Твоей дарованных не уразумеша. Сего ради Попущением Божиим богатства неправедного лешишася и истреблени быша, и горькое скитание по чуждем странам прияша. Мы же ныне в разум пришедши и благоденствия Земле Русской желающе взываем Ти:

Радуйся, Державы Русской обогатителю.

Радуйся, нищих, вдов и сирот щедрый питателю.

Радуйся, богатым и бедным отечески благоволивый.

Радуйся, в нищете всеми без вспоможения покинутый.

Радуйся, Святый Царю-искупителю Николае, Русь к воскресению чрез Соборное Покаяние призывающий

 

Кондак 11

Пение всякое побеждается, восхвалити тщащееся неизреченную милость Твою, Боговенчанный Домовладыко, Царю Николае, ко множеству народов и племен, Державы Русской просторы населяющих, яко Правитель добрый и Миротворец искусный был еси, вся люди Твоя любовью отчей равно покрывая, да славословят во единении братском всех Творца: Аллилуйя.

 

Икос 11

Светозарную звезду, Светом Любви Христовой тьму неведения просвещающую, зрели тя, Венценосче Святый, племена и языки в пределах Державы Русския обретающиеся. Зане, дивным светом ея, яко волсви и пастухи водимые, обретоша Веру Истинную и путь ко спасению. Егда же диавольскими козньми обольщени быша, отверглися служения Тебе, и сим от служения Богу Истинному, в смуту окаянную поидоша и от врага рода людскаго разделение и вражду между собой приимоша, и тако до ныне мождоусобицей и враждою диаволей раздираемии, в разум истины пришедши и мира во Отечестве хотяще вопием Ти:  

Радуйся, Веры Христовой свете путеводный.

Радуйся, народов Державы Русской пастырю добрый.

Радуйся, ковчега спасительнаго искусный кормчий.

Радуйся, в мраке смуты от чад своих похуленный.

Радуйся, Святый Царю-искупителю Николае, Русь к воскресению чрез Соборное Покаяние призывающий



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.