Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





1. Апытванне.. 2. Тлумачэнне.. 3. Замацаванне.



 

Тэма: Правапіс у і ў.

Мэты:

- узнавіць і пашырыць веды па правапісе у і ў;

- навучыць адрозніваць складовыя і нескладовыя гукі, вымаўляць іх;

- абгрунтоўваць напісанне, выкарыстоўваць правілы на практыцы;

- выхоўваць любоў да роднага краю, беларускай мовы.

 

Абсталяванне:

- малюнкі вучняў на тэму «Зіма»;

- карта Беларусі.

Эпіграф:

              Я – сірата

              Без маёй Беларусі.

              Ад роднай мовы,

              Ад роднай нацыі

              Не адцураюся

              Не адракуся!

                                          П. Панчанка.

 

              Ход урока

1. Апытванне.

На дошцы словы:

Радзіма мая дарагая,

Ты ў шчасці жаданым жыві,

Я сэрцам табе прысягаю

У шчырай сыноўняй любві

- Дзе вы маглі пачуць гэтыя словы?

- Запішам словы, растлумачым правапіс у і ў (у гэты час 2-3 вучні працуюць па картках).

А. Песня «Радзіма мая дарагая» (словы Алеся Бачылы, музыка Уладзіміра Алоўнікава) даўно стала ў нас вядомай і любімай.

Б. Яе мелодыяй беларускае радыё абвяшчае працоўны дзень нашай краіны.

 

2. Тлумачэнне.

- Калі ў беларускай мове пішацца й ?

- Калі пішацца ў ?

- Калі пішацца у ?

    * Праца з карткамі.

    Настаўнік чытае словы, вучні пры вымаўленні слоў з й, у, ў падымаюць адпаведныя карткі.

Рэйка, садоўнік, музей, пірог, будаваць, шоўк, трамвай, поўнач, зрабіў, жаўток, пасадзіў, пушча

.

*Дапісаць сказы.

1. Верабей лятае, а вуж … (поўзае)

2. Васілёк сіні, а дзьмухавец … (жоўты)

3. Жэрдка тонкая, а бервяно … (тоўстае)

 

*Фізкультхвілінка.

3. Замацаванне.

Змяніць словы, або ўтварыць новыя, каб в, л перайшлі ў ў: лава, грыва, трава, канава, чыталі, сказалі, шукалі, падпісалі

 

Развіццё мовы вучняў, вусная гутарка.

· Як вы разумееце словы эпіграфа да ўрока? (Настаўнік звяртае ўвагу вучняў на тое, што любоў да радзімы можна выказаць і праз мастацкія творы (разгляд вучнёўскіх малюнкаў на тэму «Зіма»))

· Паглядзіце на карту, знайдзіце на ёй Беларусь, адкажыце, дзе яа знаходзіцца. (У цэнтры Еўропы. )

· Каго (або што) нагадваюць вам абрысы нашай краіны на карце? (Зубра – сімвал Беларусі).

 

*Выбарачная дыктоўка. Выпісаць словы з ў

                           

                       Лясны волат.

    Лес глуха маўчаў. Толькі часам у ельніку чуваць было, як выстукоўваў працавіты дзяцел. Раптап пачуўся цяжкі тупат. На лясную палянку выйшла чарада зуброў. Зубры падышлі да кармушак. Яны ўхапілі трохі корму і заспяшаліся назад у глухі лес.

 

*Настаўнік можа сказаць пра тое, што сваю любоў да Бацькаўшчыны мы не ўяўляем без любові да таго месца, дзе нарадзіліся, дзе жывём.. Потым адбываецца гутарка на маральна-этычную тэму «Нататка ў газету».

    Калі мы пераехалі ў наш прыгожы пяціпавярховы дом, двор быў як лялечны… А цяпер? Адны жалезныя штыры тырчаць на месцы спартыўнага гарадка, ды парыпваюць пад ветрам петлі, на якіх мацаваліся арэлі. Як войска вандалаў прайшло!

    Амаль штодня прыходзіцца сустракацца з падобным вандалізмам у розных месцах. Зразумела, што дарослы чалавек не будзе ламаць арэлі, «упрыгожваць» сцены ў пад'ездах рознымі слоўцамі, пакідаць свае «аўтографы» на спінках крэслаў у кінатэатрах, электрычках, тралейбусах… Робяць гэта сённяшнія юныя, не вельмі выхаваныя, якія не ведаюць, куды падзець энергію і чамусьці накіроўваюць яе лішак толькі на разбуральныя справы.

    Сумна гэта: падлеткі, якім ужо па сілах зрабіць нешта карыснае, напрыклад, упарадкаваць тыя ж двары, пакінуць памяць аб сваіх юнацкіх гадах, выбіраюць зусім іншае…

                                                                      Паводле газеты «Раніца»

 - Як вы стаціся да пачутага, ці сустракаліся вы з такімі праявамі?

 

*Вынікі ўрока.

    4. Дамашняе заданне. Выбраць пасільнае для сябе заданне: знайсці прыказкі, прымаўкі, вершы; прыдумаць апавяданне, выкарыстаць словы з ў.

    На наступным уроку вучні атрымліваюць тэсты па тэме «Правапіс у, ў».   

 

.

 



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.