Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Беларуская літаратура, 3 клас, 55 урок



Беларуская літаратура, 3 клас, 55 урок

Тэма: М. Даніленка “Маленькі фермер”, З. Марозаў “Тата ў Ромы – аграном”

Мэты:

ü фарміраваць чытацкія ўменні назіраць за эмацыянальным станам героя;

ü фарміраць уменне характарызаваць герояў па ўчынкам шляхам выбарнага чытання;

ü стварыць умовы для развіцця правільнага, асэнсаванага, беглага і выразнага чытання твора цэлымі словамі;

ü садзейнічаць выхаванню павагу да таты і разуменню яго ролі ў сям’і.

Абсталяванне: падручнік.

Ход урока

1. Арганізацыйны момант

2. Праверка дамашняга задання

§ Выразнае чытанне па асобах апавядання “Паўлік-будаўнік”

3. Паведамленне тэмы ўрока

- Як вы думаеце, дзе ў жыцці чалавека патрэбна прафесія будаўніка?

Усюды, дзе жыве чалавек, і ў горадзе, і ўвёсцы.

За апошнія гады жыццё ў горадзе і ў вёсцы змянілася. На жаль некаторыя вёскі пакідае моладзь, едзе ў горад, і ў іх застаюцца толькі старыя. Вёскі пусцеюць. Але, хто любіць працаваць на зямлі, пачалі вяртацца ў вёску. Так узнікла новая прафесія - фермер.

- Вось аб гэтым мы прачытаем у апавяданні М. Даніленкі “Маленькі фермер”

 

4. Работа з апавяданнем “Маленькі фермер”

- Што вы ведаеце пра прафесію фермер?

- Якія словы можна суаднесці з гэтай прафесіяй?

§ СЛОЎНІК

касмыль - скудлачаная пасма валасоў

валок - доўгая града згрэбленага сена

валкаваць - зграбаць сена ў валкі

 

§ Чытанне твора настаўнікам

- Ці спадабаўся вам твор?

§ Чытанне твора вучнямі (па ланцужку - па сказу)

- Куды пераехалі Максімавы бацькі?

- Што яны вырашылі рабіць у Росіцы?

- Ці ўдалося ім здзейсніць сваю задумку?

- Хто ім дапамагаў?

- Чаму бацька называў Максімку “маленькі фермер”?

- Хто такі фермер? Зачытайце апісанне, якое дала прафесіі фермер маці.

- Ці лёгка быць фермерам?

- Якую пасільную дапамогу аказваў сям’і Максімка?

- Пра што марылі дзеці і дарослыя ў Максімкавай сям’і?

 

§ Работа з прыказкамі

ü Праца чалавека трымае і ўзбагачае, а гультайства псуеґ.

ü Усё што ўмееш, тое добра.

ü Хто працуе, той не сумуе.

§ Падзел тэксту на часткі (план на дошцы)

 

§ Пераказ кожнай часткі

 

5. Работа з вершам З. Марозава “Тата ў Ромы - аграном”

- Пра людзей якой прафесіі мы вялі гутарку?

- Але мне хацелася ведаць, ці знаеце вы прафесію, без якой у вёсцы нельга атрымаць высокі ўраджай?

АРНОГАМ (аграном)

§ СЛОЎНІК

зябліва - поле, узаранае з восені падвеснавую сяўбу

 

§ Чытанне твора настаўнікам

- Ці спадабаўся вам твор?

§ Чытанне твора вучнямі (спосабам сам сабе)

- Аб чым папраціў Рома тату?

- Без каго нельга пражыць на сяле? Чаму?

- Што робіць аграном зімой? А вясной? Летам? Восенню? Прачытайце.

- Знайдзіце ў вершы прыказкі, растлумачце іх сэнс.

Корміць год вясновы дзень.

Увосень работ восем.

 

§ Чытанне верша па ролях

 

6. Падвядзенне вынікаў

- Чаму Рома лічыць прафесію агранома самай лепшай?

- Ці можна параўнаць Рому з верша З. Марозава “Тата ў Ромы - аграном” і Паўліка з апавядання І. Муравейкі “Паўлік-будаўнік”? Чым?

- Якую рысу характару можна адзначыць у хлопчыкаў?

- Ці хацелі б вы быць падобнымі на іх? Чаму?

- Чаму вучаць гэтыя творы?

7. Дамашняе заданне

Ст. 59-61 пераказ, ст. 62-64 выр. чыт.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.