Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Последование вечерни. И в Мине́и 3. Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен.



Последование вечерни

На Го́споди воззва́х, стихи́ры подо́бны, гла́с 8: Подо́бен: Что́ ва́с нарече́м:

В сре́дних дне́х воздержа́ния, преходя́ще дне́сь си́лою Кре́стною, на се́м возне́сшагося посреде́ земли́, Спа́са и Бо́га славосло́вим, вопию́ще: зри́тели на́с покажи́ страсте́м Твои́м Влады́ко, и честна́го Воскре́сния, да́руя на́м очище́ние, и ве́лию ми́лость.

Подо́бен:

Стра́сти смири́м теле́сныя, бра́шен отложе́нием, и сласте́й отвраще́нием, и дре́во Креста́ облобыза́им ве́рно: зри́тся бо я́ве покланя́емое, и вся́ освяща́ет Боже́ственною благода́тию, и Го́сподеви возопии́м: благодари́м Тя́ Благоутро́бне, спаса́ющаго си́м ду́шы на́ша.

И́на, гла́с то́йже. Подо́бен: Богоро́дицу:

Ны́не Кресту́ покланя́ющеся, вси́ воззове́м: ра́дуйся, Дре́во жи́зни. Ра́дуйся, ски́птре святы́й Христо́в. Ра́дуйся, челове́ков сла́ва небе́сная. Ра́дуйся, ве́рных похвало́. Ра́дуйся, держа́во ве́ры. Ра́дуйся, ору́жие непобеди́мое. Ра́дуйся, враго́в отгна́ние. Ра́дуйся, сия́ние све́тлое, спаси́тельное ми́ру. Ра́дуйся, му́чеников ве́лия сла́во. Ра́дуйся, си́ло пра́ведных. Ра́дуйся, а́нгелов све́тлосте. Ра́дуйся, всече́стне.

И в Мине́и 3. Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен.

Проки́мен, псало́м 63, гла́с 6: Услы́ши, Бо́же гла́с мо́й, внегда́ моли́ти ми ся к Тебе́. Сти́х: От стра́ха вра́жия изми́ ду́шу мою́.

Бытия́ чте́ние. [Быт. 8:21–22, 9:1–7.]

Рече́ Госпо́дь Бо́г: размы́слив, не приложу́ ктому́ прокля́ти зе́млю за дела́ челове́ческая: зане́ прилежи́т помышле́ние челове́ку приле́жно на зла́я от ю́ности его́. Не приложу́ у́бо ктому́ порази́ти вся́кую пло́ть живу́щую, я́коже сотвори́х. Во вся́ дни́ земли́ се́ятва и жа́тва, зима́ и зно́й, ле́то и весна́, де́нь и но́щь не преста́нут. И благослови́ Бо́г Но́а, и сы́ны его́, и рече́ и́м: расти́теся, и мно́житеся, и напо́лните зе́млю, и облада́йте е́ю. И стра́х и тре́пет ва́ш бу́дет на все́х звере́х земны́х [и на все́х скоте́х земны́х,] на все́х пти́цах небе́сных, и на все́х дви́жущихся по земли́, и на все́х ры́бах морски́х: в ру́це ва́ши вда́х [я́]. И вся́кое дви́жущееся, е́же е́сть жи́во, ва́м бу́дет в сне́дь: я́ко зе́лие травно́е да́х ва́м все́. То́чию мя́са в кро́ви души́ да не сне́сте. Кро́ви бо ва́шей, ду́ш ва́ших, от руки́ вся́каго зве́ря изыщу́ [ея́] и от руки́ челове́ка бра́та изыщу́ ея́. Пролива́яй кро́вь челове́чу в ея́ ме́сто его́ пролие́тся: я́ко во о́браз Бо́жий сотвори́х челове́ка. Вы́ же расти́теся и мно́житеся, и напо́лните зе́млю, и умно́житеся на не́й.

Проки́мен, псало́м 64, гла́с 6: Услы́ши ны́ Бо́же Спаси́телю на́ш.

Сти́х: Тебе́ подоба́ет пе́снь Бо́же в Сио́не.

При́тчей чте́ние. [Притч. 11:19–31, 12:1–6.]

Сы́н пра́ведный ражда́ется в живо́т: гоне́ние же нечести́ваго в сме́рть. Ме́рзость Го́сподеви путие́ развраще́нни: прия́тни же ему́ вси́ непоро́чнии в путе́х свои́х. В ру́ку ру́це вложи́в непра́ведно, не без му́ки бу́дет злы́х: се́яй же пра́вду, прии́мет мзду́ ве́рну: Я́коже усеря́зь златы́й в но́здрех свинии́, та́ко жене́ злоу́мней ле́пота. Жела́ние пра́ведных все́ благо́е: наде́жда же нечести́вых поги́бнет. Су́ть и́же своя́ се́юще, мно́жайшая творя́т: су́ть же и собира́юще чужда́я, умаля́ются. Душа́ благослове́нна вся́кая проста́я: му́ж я́рый неблагообра́зен. удержава́яй пшени́цу оста́вит ю́ язы́ком: продая́й пшени́цу ску́по от наро́да про́клят, благослове́ние же Госпо́дне на главе́ подава́ющаго. Творя́й блага́я, и́щет благода́ти добры́: и́щущаго же зла́я пости́гнут его́. Наде́яйся на бога́тство свое́, се́й паде́т: заступа́яй же пра́ведных, то́й возсия́ет. Не сматря́яй своего́ до́му, насле́дит ве́тры: порабо́тает же безу́мный разу́мному. От плода́ пра́вды дре́во жи́зни прозяба́ет: оте́млются же безвре́менно ду́шы беззако́нных. А́ще пра́ведный едва́ спаса́ется: нечести́вый же и гре́шный где́ яви́тся? любя́й наказа́ние, лю́бит чу́вство: ненави́дяй же обличе́ния, безу́мен. Лу́чше обреты́й благода́ть от Го́спода Бо́га: му́ж же законопресту́пник премолча́н бу́дет. Не испра́вится челове́к от беззако́ннаго: коре́ния же пра́ведных не оти́мутся. Жена́ му́жественная вене́ц му́жу своему́: я́коже в дре́ве че́рвь, та́ко му́жа погубля́ет жена́ злотво́рная. Мы́сли пра́ведных судьбы́: управля́ют же нечести́вии ле́сти. Словеса́ нечести́вых льсти́ва в кро́вь: уста́ же пра́вых изба́вят и́х.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.