Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Последование вечерни. На Го́споди воззва́х, поста́вим стихо́в 6: и пое́м настоя́щыя подо́бны 3. Гла́с 4.



Последование вечерни

На Го́споди воззва́х, поста́вим стихо́в 6: и пое́м настоя́щыя подо́бны 3. Гла́с 4.

Подо́бен: Да́л еси́ зна́мение:

Присноблаже́нный сподо́бившеся целова́ти ве́рнии, Кре́ст Тво́й Го́споди, и́мже на́с спа́сл еси́, воспева́ем Твое́ благоутро́бие, и мо́лим Тя́ приле́жно, все́м пода́ждь ра́дование Спа́се спасе́ния Твоего́, в покая́нии да́вый на́м ви́дети Твое́ воста́ние, и честна́я страда́ния.

Умерщвле́ние претерпе́л еси́ на Кресте́ простира́емь, умертви́вый сме́рть, и ме́ртвыя воскреси́вый живоно́сным сло́вом: те́мже молю́ Тя, умерщвле́ную мою́ ду́шу грехо́м, оживи́ Го́споди, подая́ ми умиле́ние, и зо́л избавле́ние, во дне́х святы́х Твои́х поще́ния, Человеколю́бче.

И́на стихи́ра господи́на фео́дора, гла́с 4.  Подо́бен: У́мнаго адама́нта:

Тво́й Кре́ст святы́й сподо́бившеся ра́достно ви́дети и облобыза́ти, мо́лим Тя́, Бо́же Спа́се на́ш, да и са́мыя Твоя́ пречи́стыя дости́гнем стра́сти, посто́м укрепля́еми, покланя́ющеся пое́м распя́тие, копие́, гу́бу и тро́сть, и́миже на́с обезсме́ртив, в дре́внюю па́ки сла́дости жи́знь возве́л еси́, я́ко Человеколю́бец: те́мже Тя́ благода́рно ны́не сла́вим.

И в Мине́и 3. Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен:

Проки́мен, псало́м 75, гла́с 8: Помоли́теся и воздади́те Го́сподеви Бо́гу на́шему. Сти́х: Ве́дом во Иуде́и Бо́г, во Изра́или ве́лие и́мя Его́.

Бытия́ чте́ние. [Быт. 10:32, 11:1–9.]

Сия́ племена́ сыно́в Но́евых по родо́м и́х, по язы́ком и́х: от си́х разсе́яшася о́строви язы́ков на земли́ по пото́пе. И бе́ вся́ земля́ устне́ еди́не, и гла́с еди́н все́м. И бы́сть внегда́ поити́ и́м от восто́к, обрето́ша по́ле в земли́ Сеннаа́рстей, и всели́шася та́мо. И рече́ челове́к бли́жнему своему́: прииди́те, сотвори́м пли́нфы, и испече́м и́х огне́м. и бы́сть и́м пли́нфа в ка́мень, и бре́ние вме́сто ме́ла. И реко́ша: прииди́те, сози́ждем себе́ гра́д и сто́лп, его́же ве́рх бу́дет да́же до небесе́: и сотвори́м себе́ и́мя, пре́жде не́же разсе́ятися на́м по лицу́ всея́ земли́. И сни́де Госпо́дь ви́дети гра́д и сто́лп, его́же созида́ша сы́нове челове́честии. И рече́ Госпо́дь: се́ ро́д еди́н, и устне́ еди́не все́х, и сие́ нача́ша твори́ти: и ны́не не оскуде́ют от ни́х вся́, ели́ка а́ще восхотя́т твори́ти. Прииди́те, и соше́дше смеси́м та́мо язы́к и́х, да не услы́шат ки́йждо гла́са бли́жняго [своего́]. И разсе́я и́х отту́ду Госпо́дь по лицу́ всея́ земли́: и преста́ша зи́ждуще гра́д и сто́лп. Сего́ ра́ди нарече́ся и́мя его́ смеше́ние, я́ко та́мо смеси́ госпо́дь устна́ всея́ земли́, и отту́ду разсе́я и́х Госпо́дь по лицу́ всея́ земли́.

Проки́мен, псало́м 76. Гла́с 8: Гла́сом мои́м ко Го́споду воззва́х, гла́сом мои́м к Бо́гу, и вня́т ми́. Сти́х: В де́нь ско́рби моея́ Бо́га взыска́х.

При́тчей чте́ние. [Притч. 13:20–26, 14:1–6.]

Жела́ния благочести́вых наслажда́ют ду́шу: дела́ же нечести́вых дале́че от ра́зума. Ходя́й с прему́дрыми прему́др бу́дет: ходя́й же с безу́мными позна́н бу́дет. Согреша́ющих пости́гнут зла́я: пра́ведных же пости́гнут блага́я. Бла́г му́ж насле́дит сы́ны сыно́в: сокро́виществуется же пра́ведным бога́тство нечести́вых. Пра́веднии насладя́тся в бога́тстве ле́та мно́га: непра́веднии же поги́бнут вско́ре. И́же щади́т же́зл [сво́й,] ненави́дит сы́на своего́: любя́й же наказу́ет приле́жно. Пра́ведный яды́й насыща́ет ду́шу свою́: ду́шы же нечести́вых ску́дны. Му́дрыя жены́ созда́ша до́мы: безу́мная же раскопа́ рука́ма свои́ма. Ходя́й пра́во, бои́тся Го́спода: развраща́яй же пути́ своя́, обезче́стится. Из у́ст безу́мных же́зл досажде́ния: устне́ же му́дрых храня́т я́. Иде́же не́сть воло́в, я́сли чи́сты: а иде́же жи́та мно́га, я́вна волу́ кре́пость. Свиде́тель ве́рен не лже́т: разжиза́ет же ло́жная свиде́тель непра́веден. Взы́щеши прему́дрости у злы́х, и не обря́щеши: чу́вство же у му́дрых удо́бно.

На стихо́вне самогла́сен, гла́с 6:

От Го́спода смири́вшаго Себе́, да́же до распя́тия и сме́рти тебе́ ра́ди, навы́кши душе́ моя́, от возноше́ния смире́ния, и от смире́ния возноше́ния, о доброде́телех не возвыша́йся, ниже́ себе́ пра́ведну мня́щи бли́жняго осужда́й, я́коже велехва́льный фарисе́й: но в разуме́нии низложе́нном прегреше́ний твои́х па́мятствующи то́кмо, я́коже мыта́рь возопи́й: Бо́же, очи́сти мя́ гре́шнаго, и спаси́ мя́. [Два́жды.]

Му́ченичен: Му́ченицы Твои́ Го́споди, не отверго́шася Тебе́, ни отступи́ша от за́поведей Твои́х те́х моли́твами поми́луй на́с.

Сла́ва, и ны́не, Крестобогоро́дичен: Подо́бен: Тридне́вно:

Всечи́стая я́ко ви́де Тя́ на Кресте́ ви́сима, вопия́ше: что́ стра́нное е́же ви́жду та́инство Сы́не Мо́й? ка́ко на Дре́ве умира́еши, пло́тию пове́шеный, живота́ Пода́телю?

 



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.