|
||||||
зақ мерзімді жоспар бөлімі:Стр 1 из 2Следующая ⇒ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өркениет: даму ерекшеліктері | Мектеп: | |||||
Сағат саны: 2 сағат | Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті | |||||
Зерттеу сұрағы | Ұлы Дала өркениетінің ерекшеліктері қандай? | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.2.6 «Өркениет» ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау; 10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау | |||||
Тарихи концепт (фокус) | дәлел | |||||
Сабақтың мақсаты | Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін анықтау | |||||
Бағалау критерийлері | Көшпеділер өркениетінің ерекшелігін анықтайды Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалайды | |||||
Тілдік мақсаттар | Ұлы дала дегеніміз........ Өркениет ерекшелігі....... Сыртқы/ішкі саясаты....... Негізгі шаруашылығы..... | |||||
Құндылықтарды дарыту | отансүйгіштік ынтымақтастық | |||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Бейнематерил http://lms.nci.kz порталы | |||||
Бастапқы білім | Қола мәдениетінің ерекшелігін біледі | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||
Қызығушылықты ояту 5 минут | «Миға шабуыл» Б. Бұл суретте не көріп тұрсыздар? Қандай сезім туындауда? Қандай сөйлем құрастыра аласыз? Сабақ мақсатымен таныстыру. | Презентация | ||||
Мағынаны тану 7 минут 20 минут 3 минут | М.«Фрайер» әдісі бойынша оқушылардың білімін тексеріңіз Д. Ұлы дала өркениетінің анықтамасын анықтайды. Сипаттама бере отырып мысал келтіреді. Қорытынды шыңарады. Топтық жұмыс: Өз тақырыптарыңыздың ерекшелігін анықтаңыздар І топ САҚТАР ІІ топ ҮЙСІНДЕР ІІІ топ ҚАҢЛЫЛАР ІV топ ҒҰНДАР Дескрипторлар: 1. Территорияларын анықтайды 2. Сыртқы және ішкі саясатын ажыратады 3. Шаруашылық түрлерін сипаттайды 4. Қоғамдық ерекшеліктерін анықтайды 5. Топтарды обьективті бағалайды Әр топқа бағалау кестесін таратыңыз. Өзара бағалауды ұйымдастырыңыз. | Презентация | ||||
Соңы 5 минут | Рефлексия Мен білдім... Мен есте сақтадым... Мен үйрендім... Мен қайталадым... Мен қиналдым.. | Презентация | ||||
Қызығушылықты ояту 5 минут | Сабақ мақсатымен таныстыру. Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында Л.Гумилев туралы келесідей фактілер келтіріңіз. Ол- кеңес және Ресей ғалымы, жазушы, аудармашы, археолог, шығыстанушы және географ, тарихшы, этнолог, философ Оның атында Еуразия Ұлттық Университеті бар Ол туралы тағы да не білетінің сұрастырыңыз.
| Презентация | ||||
Мағынаны тану 10 минут 3 минут 15 минут | Ж/Д. Мәтінмен жұмыс. Не себепті оның атында Еуразия Ұлттық Университеті бар? Дескриптор: Маңызды себебін анықтайды Өз-өзін бағалауды дұрыс жауапты көрсете отырып ұйымдастырыңыз Ол көшпенділер өркениет зерттеумен айналысып, «көшпенділер өркениеті» болғандығын дәлелдеді. Гумилевтің тарих ғылымына қосқан негізгі үлесі «Древняя Русь и Великая степь» (1989) мақаласы болды. Онда IX-XII ғасырлардағы Еуразия этностарының бір-біріне өзара әсерлері қарастырылған. Автордың айтуы бойынша, тарих ұзақ уақыт бойы еуроорталықтандырушылық ұстаныммен бағаланды. Ж/Ж. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін PESTLE анализі негізінде анықтау Дарынды оқушылар барлық фактор бойынша дәлел келтіреді Дескрипторлар: 1. Кем дегенде 4 фактор бойынша талдау жасайды 2. Ерте көшпенділер өркениетіне өз бағасын береді | Презентация | ||||
Соңы 5 минут 2 минут | Бейнематериал жұмыс. Қандай қорытынды шығаруға болады?
Рефлексия «Көңіл күй» | http://lms.nci.kz/history/view?f=313&id=10&lang=kaz | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
|
||||||
|