Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





На благослове́нии хле́бов тропа́рь Прему́дрости, два́жды. И Успе́ния, еди́ножды.



На благослове́нии хле́бов тропа́рь Прему́дрости, два́жды. И Успе́ния, еди́ножды.

Тропа́рь Прему́дрости, глас 1:

На Престо́ле огнезра́чием/ в Вы́шних седя́й со Отце́м Безнача́льным и Боже́ственным Твои́м Ду́хом,/ благоволи́л еси́ яви́тися на земли́, я́ко челове́к,/ исполня́я предве́чный о нас Сове́т Святы́я Тро́ицы, Христе́ Иису́се;/ сего́ ра́ди и пострада́л еси́ пло́тию,/ да спасе́ши мир и вознесе́ши избра́нные Твоя́,/ иде́же при́сно, я́ко Бог, во сла́ве ца́рствуеши./ Сла́ва всеблаго́му Твоему́ Сове́ту,/ Сла́ва прему́дрому смотре́нию Твоему́,/ Сла́ва неизрече́нному снизхожде́нию Твоему́, Еди́не Человеколю́бие.

Ин тропа́рь Прему́дрости, глас 8:

Прему́дрость О́тчая,/ Сия́ние сла́вы и О́бразе Ипоста́си Его́,/ в нача́ле Небеса́ и зе́млю основа́вый,/ благослови́ достоя́ние Твое́,/ сохрани́ в ми́ре Це́рковь и град Твой и лю́ди Твоя́ спаси́.

На У́ТРЕНИ

На Бог Госпо́дь: тропа́рь Прему́дрости, два́жды. Сла́ва, и ны́не, Успе́ния.

По 1-й стихоло́гии седа́лен, глас 1. Подо́бен: Гроб Твой, Спа́се:

Всечестны́й лик прему́дрых апо́стол собра́ся,/ чу́дно погребсти́ сла́вно те́ло Твое́ пречи́стое, Богоро́дице Всепе́тая./ С ни́миже воспе́ша и А́нгел мно́жество, преставле́ние Твое́ че́стно хва́ляще,/ е́же ве́рою пра́зднуем.

Сла́ва, и ны́не, то́йже. И чте́ние.

По 2-й стихоло́гии седа́лен, глас 3. Подо́бен: Красоте́ де́вства:

В рождестве́ Твое́м зача́тие безсе́менное,/ во успе́нии Твое́м ме́ртвость нетле́нная,/ чу́до в чудеси́ сугу́бо стече́ся, Богоро́дице:/ ка́ко бо Неискусому́жная Младопита́тельница чи́ста су́щи?/ Ка́ко же Ма́ти Бо́гу мертвоно́сна мироуха́ющи?/ Те́мже со А́нгелом вопие́м Ти:/ ра́дуйся, Благода́тная.

Сла́ва, и ны́не, то́йже.

Велича́ние:

Велича́ем Тя,/ Единоро́дный Сы́не Бо́жий, Иису́се Христе́,/ вся прему́дростию Твое́ю в нача́ле сотво́ршаго/ и челове́ческий па́дший род от ве́чныя сме́рти/ всеми́лостивно искупи́вшаго.

По по́лиеле́и седа́лен, глас 4. Подо́бен: Удиви́ся Ио́сиф:

Возопи́й, Дави́де, что сей пра́здник,/ его́же воспе́л еси́ дре́вле в кни́зе псало́мстей?/ Я́ко Дще́рь, Богоотрокови́цу и Де́ву, преложи́ Ю́ на о́ны оби́тели Христо́с,/ И́же из Нея́ без се́мене ро́ждся./ И сего́ ра́ди ра́дуются ма́тери, и дще́ри, и неве́сты Христо́вы, вопию́ще:/ ра́дуйся, преста́вившаяся к Вы́шнему Ца́рствию.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.