Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Сла́ва Тебе́ Боже на́ш, сла́ва Тебе́.



Сла́ва Тебе́ Боже на́ш, сла́ва Тебе́.

Ты́ на́м све́т, свято́е сложе́ние, одоле́ние побе́ды, Христо́в Кре́сте, ты́ на́м воздержа́ние услади́, и тебе́ поклони́тися сподо́би.

Ирмо́с: Тебе́ мы́сленную и одушевле́нную ле́вствицу, на не́йже Бо́г на́ш утверди́ся, е́юже к небеси́ обрето́хом восхожде́ние, пе́сньми Богоро́дице велича́ем.

Свети́лен гла́са.

На стихо́вне самогла́сен дне́, два́жды, гла́с 2:

В че́сти сы́й сыновства́, Отца́ блага́го несмы́сленный а́з не разуме́х: но себе́ сла́вы лиши́х, бога́тство зле́ ижди́в благода́ти. недоста́точествуемь же Боже́ственныя пи́щи, ласка́тель бы́х скве́рному граждани́ну, от него́же по́слан бы́х в душетле́нное его́ село́, живы́й блу́дно, пасо́мь бы́х со скоты́, и сласте́м рабо́тая не насыща́хся: но обра́щься вопию́ благоутро́бному и ще́дрому Отцу́: на не́бо и пред Тобо́ю согреши́х, поми́луй мя́.

Му́ченичен: Святы́х Твои́х мно́жества мо́лят Тя́ Христе́, поми́луй ны́, я́ко Человеколю́бец.

Сла́ва, и ны́не, Крестобогоро́дичен:  Подо́бен: Егда́ от Дре́ва:

Боле́зни претерпе́вшая мно́гия в распя́тии Сы́на и Бо́га Твоего́ Пречи́стая, воздыха́ла еси́ слезя́щи, и вопия́ла еси́ го́рько: увы́ Мне́ Ча́до сладча́йшее! непра́ведно ка́ко стра́ждеши, хотя́й изба́вити су́щыя от Ада́ма земноро́дныя? Те́м Всесвята́я Де́во, Тя́ мо́лим ве́рою, ми́лостива на́м Сего́ сотвори́.

На 6-м часе́ тропа́рь проро́чества. Гла́с 8:

Соста́ва де́л в на́с не́сть Го́споди: ми́лостив еси́ Человеколю́бче, де́л ру́к Твои́х не пре́зри Безгре́шне.

Проки́мен, псалом 49. Гла́с 4: Пожри́ Бо́гови же́ртву хвалы́, и возда́ждь Вы́шнему моли́твы твоя́. Сти́х: Бóг богóв Госпóдь глагóла, и призвá зéмлю от­ востóк сóлнца до зáпад.

Проро́чества Иса́иина чте́ние. [Ис. 10:12–20]

Бу́дет, егда́ сконча́ет Госпо́дь вся́ творя́ в горе́ Сио́ни, во Иерусали́ме, наведе́т на у́м вели́кий, на кня́зя Ассири́йска, и на высоту́ сла́вы о́чию его́. Рече́ бо: кре́постию руки́ моея́ сотворю́, и прему́дростию ра́зума [моего́] отиму́ преде́лы язы́ков, и си́лу и́х пленю́: И сотрясу́ гра́ды населе́ныя, и вселе́нную всю́ объиму́ руко́ю мое́ю я́ко гнездо́, и я́ко оста́вленая я́ица возму́, и не́сть, и́же убежи́т мене́, или́ проти́ву мне́ рече́т, и отве́рзет уста́, и глуми́т. Еда́ просла́вится секи́ра без секу́щаго е́ю? или́ вознесе́тся пила́ без влеку́щаго ю́? та́кожде а́ще кто́ во́змет же́зл, или́ дре́во: и не та́ко. Но по́слет Госпо́дь Савао́ф на твою́ че́сть безче́стие, и на твою́ сла́ву о́гнь горя́ возгори́тся. И бу́дет све́т Изра́илев во о́гнь, и освяти́т его́ огне́м горя́щим, и поя́ст я́ко се́но вещество́. В то́й де́нь уга́снут го́ры и хо́лми, и дубра́вы, и поя́ст от души́ да́же до пло́тей: и бу́дет бежа́й, я́ко бежа́й от пла́мене горя́ща. И оста́вльшиися от ни́х бу́дут в число́, и отроча́ ма́лое напи́шет я́. И бу́дет в то́й де́нь, не приложи́тся к тому́ оста́нок Изра́илев, и спасе́ннии Иа́ковли не бу́дут ктому́ упова́юще на оби́девшыя и́х: но бу́дут упова́юще на Бо́га Свята́го Изра́илева и́стиною.

Проки́мен, псало́м 50, гла́с 6: Поми́луй мя́ Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й. Сти́х:Се́рдце чи́сто сози́жди во мне́ Бо́же.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.