Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Сла́ва Тебе́ Бо́же на́ш, сла́ва Тебе́.



Сла́ва Тебе́ Бо́же на́ш, сла́ва Тебе́.

Твое́ю я́звою вси́ исцели́хомся от страсте́й грехо́в: на Кресте́ бо взя́т бы́в, острупи́л еси́ началозло́бника врага́: но неосужде́нны на́с сподо́би, и Воскре́сние дости́гнути, соверши́вшыя по́стное вре́мя.

Ирмо́с: На Сина́йстей горе́ ви́де Тя́ в купине́ Моисе́й, неопа́льно о́гнь Божества́ заче́ншую во чре́ве, Дании́л же Тя́ ви́де го́ру несеко́мую, же́зл прозя́бший, Иса́иа взыва́ше, от ко́рене Дави́дова.

Свети́лен гла́са.

На стихо́вне самогла́сен, гла́с 7:

Кресто́м Твои́м Го́споди разруши́вый сме́рть, наве́дшуюся в ми́р дре́ва ра́ди сне́ди, ю́же отре́кл еси́ в раи́: са́м у́бо посто́м настоя́щим на́с изба́ви вся́кия сла́сти душетле́нныя, и сподо́би де́лати пребыва́ющее бра́шно в живо́т ве́чный: да получи́м венце́в нетле́нныя сла́дости, я́же угото́вал еси́ и́стинным по́стником, мо́лимся. [Два́жды.]

Му́ченичен: Свети́ла яви́шася вселе́нныя, всехва́льнии страстоте́рпцы, Христу́ вопию́ще: Го́споди, сла́ва Тебе́.

Сла́ва, и ны́не, Крестобогоро́дичен. Подо́бен: Не ктому́ возбраня́еми:

На Дре́ве пригвожде́на Тя́ во́лею, я́ко ви́де Всенепоро́чная, рыда́ющи поя́ше держа́ву Твою́ Го́споди.

На 6-м часе́ тропа́рь проро́чества, гла́с 6:

Вы́шний на небесе́х живы́й: созда́вый вся́кое дыха́ние, спаси́ ны Бо́же: на Тя́ бо упова́хом спа́се на́ш.

Проки́мен, псало́м 29, гла́с 5: К тебе́ Го́споди воззову́, и к Бо́гу моему́ помолю́ся. Сти́х: Вознесу́ тя́ го́споди, я́ко подъя́л мя́ еси́.

Проро́чества Иса́иина чте́ние. [Ис. 5:16–25.]

Вознесе́тся Госпо́дь Савао́ф в суде́, и Бо́г Святы́й просла́вится в пра́вде: И упасу́тся расхище́ннии я́ко юнцы́, и пусты́ни плене́нных а́гнцы поядя́т. Го́ре привлача́ющым грехи́ я́ко у́жем до́лгим, и я́ко и́га ю́нична реме́нем беззако́ния своя́, Глаго́лющым: ско́ро да прибли́жатся, я́же сотвори́т, да ви́дим, и да прии́дет сове́т Свята́го Изра́илева, да разуме́ем. Го́ре глаго́лющым лука́вое до́брое, и до́брое лука́вое, полага́ющым тьму́ све́т, и све́т тьму́, полага́ющым го́рькое сла́дкое, и сла́дкое го́рькое. Го́ре, и́же му́дри в себе́ сами́х, и пред собо́ю разу́мни. Го́ре кре́пким ва́шым, вино́ пию́щым, и вельмо́жам растворя́ющым сике́р: Оправда́ющым нечести́ва даро́в ра́ди, и е́же е́сть пра́ведное пра́веднаго взе́млющым от него́. Сего́ ра́ди я́коже сгори́т тро́сть от у́глия о́гненнаго, и сожже́тся от пла́мене разгоре́вшагося, ко́рень и́х я́ко пе́рсть бу́дет, и цве́т и́х я́ко пра́х взы́дет: не восхоте́ша бо зако́на Го́спода Савао́фа, но сло́во Свята́го Изра́илева раздражи́ша. И возъяри́ся гне́вом Госпо́дь Савао́ф на лю́ди Своя́, и наложи́ ру́ку Свою́ на ни́х, и порази́ и́х: и раздражи́шася го́ры, и бы́ша тру́пи и́х я́ко гно́й посреде́ пути́. и во все́х си́х не отврати́ся я́рость Его́, но еще́ рука́ Его́ высока́.

Проки́мен, псало́м 30, гла́с 6: На Тя́ Го́споди упова́х, да не постыжу́ся во ве́к. Сти́х: Пра́вдою Твое́ю изба́ви мя́, и изми́ мя.

В сре́ду 2-я седми́цы ве́чера,



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.