Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Свети́лен.. На хвали́тех стихи́ры, глас 4.. И ны́не, Богоро́дичен и́ли Крестобогоро́дичен.



Свети́лен.

Подо́бен: Жены́, услы́шите:

Роди́телей пристра́стие оста́вив и бога́тство теку́щее,/ твой крест взял еси́, о́тче, и Христу́, Иоа́нне, преусе́рдно после́довал еси́:/ по́стнически же умертви́л еси́ стра́сти, к безстра́стию восте́кл еси́/ и мо́лишися о нас, Богоно́се.

Богоро́дичен:

Сове́та вели́каго А́нгела О́тча родила́ еси́, Христа́, Всепе́тая Отрокови́це, Царя́ сла́вы:/ Его́же Крест преподо́бнии и по́стницы взе́мше, в след Сего́ потеко́ша./ С ни́миже непреста́нно моли́ о нас, Богоро́дице.

На хвали́тех стихи́ры, глас 4.

Подо́бен: Я́ко до́бля:

Ты, толсто́ту теле́сную раздра́в, о́тче преподо́бне,/ духо́вную благода́ть откры́л еси́ и свет ея́ показа́,/ и челове́ки просвети́, и наста́ви же я на Христо́ву и́стину,/ Его́же моли́ от тли и бед изба́вити/ ве́рою пою́щия присночестну́ю твою́ па́мять.

Иуде́ов же онеми́51 и е́ллином же связа́ многоглаго́ливы язы́ки,/ изъясни́ же благоче́стия за́поведи,/ Дух бо, преподо́бне, в пусты́нях при́сно совеща́ющ, изноша́ше,/ Его́же моли́ от тли и бед изба́вити/ пою́щия ве́рно присночестну́ю твою́ па́мять.

А́нгелом прича́стие и му́чеником соли́чне,/ иере́ом же, о́тче, состо́льне,/ о любо́вию чту́щих тя Христа́ убо моли́,/ заступа́я нас от скорбе́й/ и умоли́ от тли и бед изба́вити ны,/ ве́рно пою́щия присночестну́ю твою́ па́мять.

Сла́ва, глас 2:

Отве́ргся ми́ра и су́щих в ми́ре, преподо́бне,/ Ева́нгелие взем, ева́нгельски Христу́ после́довал еси́/ и, в ку́ще живы́й, я́ко в раи́, та́йно,/ коне́чным жестокожи́тием пло́ти/ человекоуби́йцу зми́я удави́л еси́./ Те́мже на Небесе́х водворя́яся, Иоа́нне блаже́нне,/ испроси́ нам ве́лию ми́лость.

И ны́не, Богоро́дичен и́ли Крестобогоро́дичен.

Подо́бен: Егда́ от Дре́ва Тя:

Егда́ нескве́рная А́гница/ ви́де Своего́ А́гнца,/ на заколе́ние я́ко Челове́ка во́лею влекома,/ пла́чущи, глаго́лаше:/ безча́дствовати Мя ны́не тщи́шися, Христе́, ро́ждшую Тя./ Что сие́ сотвори́л еси́, Избави́телю вся́ческих?/ Оба́че воспева́ю и сла́влю/ Твою́, ю́же па́че ума́ и сло́ва, кра́йнюю бла́гость, Человеколю́бче.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.