Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Стихиры на стиховне.



Стихиры на стиховне.

 

Первая стихира поется без стиха. Далее чтец читает первую половину стиха, братия поет вторую половину и стихиру.

 

 

Иже древле с Моисеом глаголавый на горе Синайстей образы: Аз есмь, глаголя, Сый, днесь на горе Фаворстей преображься пред ученики, показа началообразную доброту зрака, в Себе восприим человеческое существо. И таковыя благодати свидетели поставль, Моисеа и Илию, общники творяше веселия, провозвещающия славное креста ради, и спасительное воскресение.

 

Стих 1: Твоя суть небеса, и Твоя есть земля.

 

Твоего Единороднаго Сына провидев Духом, плотское к человеком пришествие, богоотец Давид, издалеча к веселию созывает тварь, и пророчески взывает: Фавор и Ермон о имени Твоем возрадуются. На сию бо возшед гору, Спасе, со ученики Твоими, очерневшее Адамово естество, преображься облистати паки сотворил еси, претворив е в Твоего Божества славу же и светлость. Темже вопием Ти: Содетелю всяческих, Господи слава Тебе.

 

Стих 2: Фавор и Ермон о имени Твоем возрадуетася.

 

Неодержимое Твоего светолития, и неприступное Божества зряще апостолов лучшии, на горе Преображения, безначальне Христе божественным изменишася ужасом, и облаком осиявшеся светлым, глас слышаху Отечь, извествующ таинство Твоего вочеловечения, яко един еси и по воплощении Сын Единородный, и Спас мира.

 

Старший:
Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков.

 

Петру и Иакову и Иоанну, лучшим учеником Твоим, Господи, днесь показал еси на горе Фаворстей славу Божественнаго Твоего зрака: видят бо ризы Твоя облиставшия яко свет, и лице Твое паче солнца, не терпяще зрети нестерпимое Твоего сияния, на землю низпадаху, никакоже зрети могуще. глас же слышаху свидетельствующ свыше: Сей есть Сын Мой возлюбленный, пришедый в мир спасти человека.

 

Братия:
Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, по глаголу Твоему с миром; яко видеста очи мои спасение Твое, еже еси уготовал пред лицем всех людей, свет во откровение языков и славу людей Твоих Израиля.

 

Чтец:
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. - поклон -
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. - поклон -
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. - поклон -

 

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков.

 

Пресвятая Троице, помилуй нас. Господи, очисти грехи наша. Владыко, прости беззакония наша. Святый, посети, исцели немощи наша Имени Твоего ради.

 

Господи, помилуй. Господи, помилуй. Господи, помилуй.

 

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков.
Аминь.

 

Отче наш! Иже еси на Небесех. Да святится Имя Твое. Да приидет Царствие Твое. Да будет воля Твоя, яко на Небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь. И остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим. И не введи нас во искушение. Но избави нас от лукаваго.

 

Братия:

Аминь.


Братия (глас 7):

Преобразился еси на горе Христе Боже, показавый учеником Твоим славу Твою, якоже можаху: да возсияет и нам грешным свет Твой присносущный, молитвами Богородицы, Светодавче, слава Тебе. – 3 раза -

 

Братия:
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу. И ныне и присно и во веки веков. Господи помилуй, Господи помилуй, Господи помилуй. Благослови.

 

Старший:
Иже на горе Фаворстей преобразивыйся во славе, пред святыми Своими ученики и апостолы Христос, истинный Бог наш, молитвами пречистыя Своея Матере, святаго Апостола любви Иоанна Богослова и прочих святых славных и всехвальных Апостол и всех святых, помилует и спасет нас, яко Благ и Человеколюбец.

Братия:
Аминь.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.