Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Иерей: Мир ти.. Иерей: Мир всем.. Иерей: От Луки́ Свята́го Ева́нгелия чте́ние.. Иерей: Во врéмя о́но, прише́дшу Иису́су во страну́ Гадари́нску, я́же есть об он пол Галиле́и.



Иерей:      Мир ти.

Чтец:   Иду́хови твоему́.

Диа́кон:       Прему́дрость.

Чтец:      Глас четве́ртый: Аллилу́ия, аллилу́ия, аллилу́ия.

Хор:         Аллилу́ия, аллилу́ия, аллилу́ия.

 

Чтец:      По́мощь моя́ от Го́спода, сотво́ршаго не́бо и зе́млю.

Хор:         Аллилу́ия, аллилу́ия, аллилу́ия.

 

Чтец:      Изведи́ из темни́цы ду́шу мою́.

Хор:         Аллилу́ия, аллилу́ия, аллилу́ия.

 

Диакон:      Прему́дрость, про́сти, услы́шим Свята́го Ева́нгелия.

Иерей:      Мир всем.

Хор:    И ду́хови твоему́.

 

Иерей:      От Луки́ Свята́го Ева́нгелия чте́ние.

Хор:    Сла́ва, Тебе́, Го́споди, сла́ва Тебе́.

 

Диакон:      Во́нмем.

Иерей:      Во врéмя о́но, прише́дшу Иису́су во страну́ Гадари́нску, я́же есть об он пол Галиле́и. Изше́дшу же Ему́ на зе́млю, сре́те Его́ муж не́кий от гра́да, и́же имя́ше бе́сы от лет мно́гих, и в ри́зу не облача́шеся, и во хра́ме не живя́ше, но во гробе́х. Узре́в же Иису́са, и возопи́в, припаде́ к Нему́, и гла́сом ве́лиим рече́: что мне и Тебе́, Иису́се Сы́не Бо́га Вы́шняго; молю́ся Ти, не му́чи мене́. Повеле́ бо ду́хови нечи́стому изы́ти от челове́ка: от мно́гих бо лет восхища́ше его́: и вяза́ху его́ у́зы желе́зны и пу́ты, стрегу́ще его́: и растерза́я у́зы, гони́мь быва́ше бе́сом сквозе́ пусты́ни. Вопроси́ его́ Иису́с, глаго́ля: что́ ти есть и́мя? Он же рече́: легео́н: я́ко бе́си мно́зи внидо́ша вонь. И моля́ху Его́, да не повели́т им в бе́здну ити́. Бе же ту ста́до свине́й мно́го пасо́мо в горе́: и моля́ху Его́, да повели́т им в ты вни́ти, и повеле́ им. Изше́дше же бе́си от челове́ка, внидо́ша во свиния́: и устреми́ся ста́до по бре́гу в е́зеро, и истопе́. Ви́девше же пасу́щии бы́вшее, бежа́ша, и возвести́ша во гра́де и в се́лех. Изыдо́ша же ви́дети бы́вшее: и приидо́ша ко Иису́сови, и обрето́ша челове́ка седя́ща, из него́же бе́си изыдо́ша, оболче́на и смы́сляща, при ногу́ Иису́сову: и убоя́шася. Возвести́ша же им ви́девшии, ка́ко спасе́ся беснова́выйся. И моли́ Его́ весь наро́д страны́ Гадари́нския отыти́ от них, я́ко стра́хом ве́лиим одержи́ми бе́ху. Он же влез в кора́бль, возврати́ся. Моля́шеся же Ему́ муж, из него́же изыдо́ша бе́си, дабы́ с Ним был. Отпусти́ же его́ Иису́с, глаго́ля: возврати́ся в дом твой, и пове́дай, ели́ка ти сотвори́ Бог. И и́де по всему́ гра́ду пропове́дая, ели́ка сотвори́ ему́ Иису́с.

Хор:         Сла́ва, Тебе́, Го́споди, сла́ва Тебе́.

 

Ектения́ сугу́бая:

Диа́кон:       Поми́луй нас, Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.

Хор:                Го́споди, поми́луй. (Три́жды, на каждое прошение)

Диа́кон:       Еще́ мо́лимся о Вели́ком Господи́не и Отце́ на́шем Святе́йшем Патриа́рхе Кири́лле, и о Господи́не на́шем Высокопреосвяще́ннейшем митрополи́те (или: архиепи́скопе, или: преосвяще́ннейшем епи́скопе имяре́к), и о всей во Христе́ бра́тии на́шей.

                           Еще́ мо́лимся о Богохрани́мей стране́ на́шей, власте́х и во́инстве ея́, да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́.

                           Не хотя́й сме́рти гре́шных, но е́же обрати́тися и живы́м им бы́ти, пощади́ и поми́луй рабо́в Твои́х и́мярек, исцели́ боле́зни, уврачу́й стра́сти душ и теле́с их, и, я́ко благосе́рд, прости́ им вся прегреше́ния во́льная и нево́льная и ско́ро воздви́гни их от пути́ поги́бели, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.

                           При́зри, Го́споди, ми́лостивно на рабы́ Твоя́ и́мярек, порабоще́нныя па́губною стра́стию, да́руй им позна́ти сла́дость воздержа́ния и произраста́ющих от него́ плодо́в духо́вных, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.

                           О е́же пощади́ти рабо́в Твои́х и́мярек, и прости́ти им вся́кое прегреше́ние во́льное и нево́льное, показа́ти на них вели́кую Твою́ ми́лость, изба́вити от грехо́внаго плене́ния и наси́лия диа́вольскаго, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.

                           О е́же не умре́ти рабо́м Твои́м и́мярек лю́тою сме́ртию, но оживотвори́тися Кро́вию Твое́ю Честно́ю и исцели́тися от го́рести, е́юже их сопроти́вник напои́, мо́лимся Тебе́, Врачу́ душ и теле́с, услы́ши и ми́лостивно поми́луй.

                           Я́ко беснова́таго страны́ Гадари́нския Боже́ственною си́лою от наси́лия диа́вольскаго свободи́вый, исцели́ рабо́в Твои́х и́мярек, лю́те стра́ждущих, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.