Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Священник возглашает: Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.. Лик: Ами́нь.



Священник возглашает: Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Лик: Ами́нь.

Посем тропари сия, глас 6:

Я́ко посреде́ ученико́в Твои́х / прише́л еси́, Спа́се, / мир дая́ им, / прииди́ и к нам, и спаси́ нас.

Безкни́жныя ученики́ / Дух Твой Святы́й наказа́тели показа́, Христе Боже, / и многовеща́нным сли́чеством язы́к / пре́лести ума́ли, я́ко всеси́лен.

Слава, тропарь, глас 8: Благослове́н еси́, Христе́ Бо́же наш, / И́же прему́дры ловцы́ явле́й, / низпосла́в им Ду́ха Свята́го, / и те́ми уловле́й вселе́нную, / Человеколю́бче, сла́ва Тебе́.

И ныне, глас 6: Предста́тельство христиа́н непосты́дное, / хода́тайство ко Творцу́ непрело́жное, / не пре́зри гре́шных моле́ний гла́сы, / но предвари́, я́ко Блага́я, на по́мощь нас, / ве́рно зову́щих Ти, / ускори́ на моли́тву и потщи́ся на умоле́ние, / предста́тельствующи при́сно, Богоро́дице, чту́щих Тя.

 

Диакон: Во́нмем Прему́дрость, во́нмем.

Прокимен, глас 4–й:

Из уст младенец и ссущих / совершил еси хвалу. Стих: Возрадуется сердце мое о спасении твоем.

Диакон: Прему́дрость.

Чтец: К Ефеся́нам посла́ния свята́го апо́стола Па́вла чте́ние.

Диакон: Во́нмем.

Апостол к Ефесянам, зачало 218, 223 [Еф. 1:16–19, 3:19–21].

Братья, не перестаю благодарить за вас, вспоминая вас в молитвах моих, чтобы Бог Господа нашего Иисуса Христа, Отец славы, дал вам духа премудрости и откровения в познании Его, просветил очи сердца вашего, чтобы вы знали, что есть надежда призвания Его, что – богатство славы наследия Его во святых, и что – безмерное величие силы Его в нас, верующих по действию державы силы Его, и уразуметь превосходящую разумение любовь Христову, дабы вам исполниться всею полнотою Божиею. А Тому, Кто действующею в нас силою может сделать несравненно больше всего, чего мы просим, или о чем помышляем, Тому слава в Церкви во Христе Иисусе во все роды, от века до века. Аминь. Еф 1:16–19; 3:19–21

 

Диакон: Прему́дрость, про́сти, услы́шим свята́го Ева́нгелия.

Священник: Мир всем.

Лик: И ду́хови твоему́.

Священник: От Ма́рка свята́го Ева́нгелия чте́ние.

Лик: Сла́ва Тебе́, Го́споди, сла́ва Тебе́.

Диакон: Во́нмем.

Евангелие от Марка, зачало 44 [Мк. 10:13–16].

В то время приносили к Иисусу детей, чтобы Он к ним прикоснулся; но ученики не позволили им. Увидев же, Иисус вознегодовал и сказал: пустите детей приходить ко Мне, не препятствуйте им, ибо таковых есть Царство Божие. Истинно говорю вам: кто не примет Царства Божия, как дитя, тот не войдет в него. И обняв их, благословил их, возложив на них руки. Мк 10:13-16

Лик: Сла́ва Тебе́, Го́споди, сла́ва Тебе́.

 

Таже ектения:

Диакон: Поми́луй нас, Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й, мо́лим Ти ся, услы́ши и поми́луй.

Лик: Го́споди, поми́луй, трижды.

Еще́ мо́лимся о Вели́ком Господи́не и отце́ на́шем Святе́йшем Патриа́рхе имярек, и о господи́не на́шем преосвяще́ннейшем митрополи́те [или архиепи́скопе, или епи́скопе] имярек [егоже есть область], и о всей во Христе́ бра́тии на́шей.

Лик: Го́споди, поми́луй, трижды.

Еще́ мо́лимся о Богохрани́мей стране́ на́шей, власте́х и во́инстве ея́, да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́.

Лик: Го́споди, поми́луй, трижды.

Еще́ мо́лимся Го́споду Бо́гу на́шему, о е́же призре́ти ми́лостивно на отроко́в сих, и низпосла́ти в сердца́, во ум и во уста́ их Ду́ха прему́дрости, ра́зума же и благоче́стия, и стра́ха Своего́, и просвети́ти их све́том Своего́ богоразу́мия, и пода́ти им си́лу и кре́пость, во е́же ско́ро прия́ти и спе́шно навы́кнути Боже́ственнаго зако́на Его́ наказа́нию, и всему́ благо́му и поле́зному уче́нию; е́же преуспева́ти им прему́дростию и ра́зумом, и все́ми благи́ми де́лы в сла́ву Пресвята́го Его́ и́мени, и дарова́ти им здра́вие, и долголе́тны их сотвори́ти к созида́нию и сла́ве Це́ркве Своея́, рцем вси: Го́споди, услы́ши и ми́лостивно поми́луй.

Лик: Го́споди, поми́луй, 3 раза.

Священник же возглашает: Услы́ши ны, Бо́же, Спа́сителю наш, упова́ние всех конце́в земли́ и су́щих в мо́ри дале́че, и ми́лостив, ми́лостив бу́ди, Влады́ко, о гресе́х на́ших, и поми́луй ны. Ми́лостив бо и человеколю́бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Лик: Ами́нь.

 



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.