Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Седален, глас 8.



Седален, глас 8.

Премудрости на перси возлег, и разуму сущих научився, Божественно возгремел еси: в начале бе Слово, добре написав первый безначальное Рождество, и проповедал еси всем Слова воплощение. Темже и языком яко мрежею уловив языки, благодатию Духа изучаеши концы, и просвещаеши чудесы, Богослове Апостоле, моли Христа Бога, грехов оставление даровати празднующим любовию святую память твою.

Песнь 4

Ирмос: Пришел еси от Девы, не ходатай, ни Ангел, но Сам Господи, воплощся, и спасл еси всего мя человека. Тем зову Ти: слава силе Твоей, Господи.

Слово тя Богослова достойно показа, того Божества тайнонаучив преизящнейше, и еже по человеку строению научив неизреченному.

Ум Божествен и девственно тело стяжав, храм был еси, живый же и одушевленный славне, и жилище Всепетыя Троицы священнейшее.

Сыновством Пречистыя Девы почествовался еси, девственниче блаженне, и брат показался еси Избравшему тя, и ученика Богослова совершившему.

Богородичен: Исцеляя Евы древнее преступление, в Тя Всенепорочную и Пречистую вселися Пребожественный, всего мя человека вообразити падша.

Песнь 5

Ирмос: Ходатай Богу и человеком был еси Христе Боже: Тобою бо, Владыко, к Светоначальнику Отцу Твоему от нощи неведения приведение имамы.

Небесный ум Богослове, явился еси благодатию, весь свет быв, еже к Началосвету приближением, и чистым твоим зрением, еже к Нему, обожаемь.

Умом чистым, и святыми устнами Богодохновенне, и пречистыми усты твое Евангелие проповедал еси: и общее спасение всем верным предложил еси.

Со Христом живый от младенства, орган благодати от Него предложен был еси, Богословии изобучаемь, и Троичестей славе паче естества научаемь.

Богородичен: Глаголы Твоя поминающе, Тя ныне блажим: Тобою Всенепорочная блаженство неизреченное и жизнь нестареюшуюся истинно прияхом.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.