Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Седален, глас 8



Седален, глас 8

Премудрости рачитель быв, сокровище добродетелей, отонудуже и почерпл еси Божественная разумения. Темже и времени призвавшу, к подвигом усердно совлеклся еси, приемля мученическия раны, плоти содробление и кровей истощание, и ныне живеши в неизреченне свете с мученики. Сего ради вопием ти: моли Христа Бога грехов оставление даровати поклоняющимся верою святым мощем твоим.

Слава, и ныне, Богородичен:Помышляю суд и боюся, испытания трепещу страшнаго и ужасаюся муки и огня болезни, тьмы же и тартара. Увы, что сотворю? Студ како претерплю, егда книги разгнутся и деяния обличатся? Сего ради припадаю Ти, Богородице Пречистая: предстани ми тогда, нужды оныя изымающи, Тебе бо имам прибежище, Владычице.

Песнь 4

Ирмос: Седяй в славе на Престоле Божества во облаце легце, прииде Иисус Пребожественный нетленною дланию и спасе зовущия: слава, Христе, силе Твоей.

Удица льстивая язык бяше мучителя, вражиими подвижим козньми, преложити великодушнаго спешащ, но безделен обличися, страдальцу в радости зовущу: слава силе Твоей, Господи.

Что ми многая словеса и обещания тлеемая, яко безумие предлагаеши? Иоанн к мучителю вопияше. Сия вся мне желчи горчайша, сладостно взывающу: слава силе Твоей, Господи.

Егда раны множайшия на моих процветут плотех, тогда венцем светлейшим уповаю сподобитися, страдалец к персу глаголаше, не косни прочее, о зломудренне, аз бо вопию: слава силе Твоей, Господи.

Никакоже тебе послушаю, к пагубе привлачаща, огнеслужителю Иоанн вещаше, умру же паче усердно за Умершаго мене ради, да с мученики светло вопию: слава силе Твоей, Господи.

Богородичен: Изобразоваше в Чермнем прошествие древле Израилево безмужное Твое рождество, Всецарице: якоже бо он тогда пройде немокренно, тако и Христос безсеменно от Твоих пречистых кровей произыде, Дево.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.