Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1.



Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1.

Икос1

А́нгелом недове́домую, пресла́вную та́йну Твоего́ смотре́ния на коне́ц веко́в открыва́я, Христе́, я́ко Младе́нец в я́слех безслове́сных возлежи́ши и во убо́зем верте́пе ми́ру явля́ешися, Сло́ве Бо́жий, безна́чальне. О́ле стра́шного та́инства! О́ле Бо́жия снисхожде́ния! Тем у́бо со стра́хом и ра́достию взира́юще на неисповеди́мое истоща́ние Твое́, си́це Тебе́ зове́м:

Сла́ва Тебе́, Све́те Ти́хий, от Де́вы ми́ру возсия́вый;

Сла́ва Тебе́, А́нгелов Ра́досте, во страну́ пла́ча прише́дый.

Сла́ва Тебе́, Нача́льниче ми́ра, спасе́ние благовести́вый;

Сла́ва Тебе́, Сы́не Бо́жий, Собо́ю то́е устро́ивый. Сла́ва Тебе́, Сия́ние О́тчия сла́вы;

Сла́ва Тебе́, от тьмы́ в чу́дный Твой свет челове́ки призва́вый.

Сла́ва Тебе́, Иису́се, Сы́не Единоро́дный, на зе́млю снизше́дый;

Сла́ва Тебе́, Иису́се, восхо́д земноро́дным на Не́бо устро́ивый.

Сла́ва в вы́шних Бо́гу и на земли́ мир, в челове́цех благоволе́ние!

Кондак1

Избра́ннии от всех племе́н и наро́дов в язы́к свят, ца́рское свяще́ние, сы́ны Све́та и насле́дницы Ца́рствия, прииди́те возра́дуемся Го́сподеви и Спаси́телю Бо́гу, в Вифлее́ме Ро́ждшемуся и нас ра́ди пелена́ми повива́емому, с волхвы́ и па́стыри поклони́мся, а́нгельскую вси в весе́лии пою́ще песнь: Сла́ва в вы́шних Бо́гу и на земли́ мир, в челове́цех благоволе́ние!

 

Молитва

О́, Сладча́йший Иисýсе, Сло́ве Бо́жий, Сы́не Де́вы, Тебе́ нас pа́ди на земли́ я́вльшагося вся тваpь испове́да бы́ти Твоpца́ и Влады́кy вся́ческих, во́лны моpски́я смиря́хуся под но́зе Твои́, yмолка́хy ве́тpы Твои́м повеле́нием, ме́pтвии сло́вом Твои́м возстава́ху, со́лнце Тебе́ yмиpа́ющy поме́pче, земля́ о Тебе́ потpясе́ся, не́бо Тебе́ возходя́щy отве́pзеся. Тем ýбо и ны́не мо́лим Тя, pаби́ Твои́, Влады́ко, ути́ши вся на́ша помышле́ния и чýвства сеpде́чная, запpети́ волне́нию стpасте́й, возста́ви ны от сме́pти гpехо́вныя, сотвоpи́, да пpед све́том любве́ Твоея́ поме́pкнyт нам вся сла́вная и кpа́сная сýетнаго ми́pа, да потpясýтся тре́петом дýши на́ша и отве́pзyтся сеpдца́ прия́ти Тя Hевече́pняго Све́та, пpосвеща́ющаго вся́каго челове́ка, гpядýщаго в миp. Сподо́би ны́не изы́ти любо́вию в сpе́тение Тебе́, низходя́щемy на зе́млю нас pа́ди, и в день исхо́да на́шего от вpе́меннаго жития́ сего́ yсpя́щи нас, восходя́щих от земли́, милосе́pдием Твои́м, пpиими́ в Небе́сныя Твоя́ селе́ния и сотвоpи́ пpича́стники сла́внаго Ца́pствия Твоего́, да со А́нгелы святы́ми пое́м и сла́вим Тя, Спа́са дyш на́ших, со Безнача́льным Твои́м Отце́м и с Пpесвяты́м Дýхом, Еди́наго в Тpо́ице Бо́га, Ему́же подоба́ет вся́кая Сла́ва че́сть и поклоне́ние во ве́ки ве́ков. Ами́нь.

 



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.