Хелпикс

Главная

Контакты

Случайная статья





НА ВЕЛИ́ЦЕЙ ВЕЧЕ́РНИ



НА ВЕЛИ́ЦЕЙ ВЕЧЕ́РНИ

На Го́споди, воззва́х: стихи́ры, глас 5. Подо́бен: Ра́дуйся:

Ра́дуйся, первопресто́льный гра́де,/ обреты́й сокро́вище нетле́нное,/ мо́щи целе́бныя пра́веднаго ста́рца Алекси́я,/ я́ко пресве́тлую зарю́ со́лнечную,/ Боже́ственною благода́тию пресла́вная чудеса́ источа́ющия./ Те́мже, соше́дшеся, с ра́достию возопии́м:/ о всечу́дне о́тче Алекси́е,/ моли́ просла́вльшаго тя Го́спода// дарова́ти Оте́честву на́шему мир и ве́лию ми́лость.

Ра́дуйся и торжеству́й, земле́ Ру́сская,/ днесь бо наста́ па́мять ве́рнаго служи́теля Святы́я Тро́ицы,/ ста́рца Алекси́я Моско́вскаго,/ кро́тостию бу́рю зло́бы умиря́ющаго,/ моли́тве и ве́ре в милосе́рдие Бо́жие науча́ющаго,/ заблу́дших на стезю́ спасе́ния наставля́ющаго./ Его́же моли́твами, Человеколю́бче Го́споди,// низпосли́ лю́дем Твои́м мир и ве́лию ми́лость.

Красу́йся, Це́рковь Ру́сская,/ па́мять всесве́тлую Алекси́я досточу́днаго соверша́ющи/ и пе́сненными похвалы́ того́ воспева́ющи:/ ра́дуйся, Боже́ственныя любве́ свети́льниче,/ бе́дствующим ско́рый помо́щниче и неду́жным исцели́телю,/ и́щущим спасе́ния всему́дрый наста́вниче/ и покая́ния в терпе́нии скорбе́й пропове́дниче./ Те́мже, о́тче богому́дре, не преста́й моли́ти Влады́ку Вседержи́теля// умири́ти мир и спасти́ ду́ши на́ша.

Ра́дуйся, пресла́вне Алекси́е,/ благи́х роди́телей о́трасль пречестна́я,/ ты, смире́нно во́лю свою́ отсека́я,/ благослове́ние ма́тере твоея́ испо́лнил еси́/ и, чин иере́йский благогове́йне восприе́м,/ до́бре ча́да церко́вная упа́сл еси́./ Сего́ ра́ди с любо́вию ти вопие́м:/ ра́дуйся, послуша́ния до́брый рачи́телю,/ ра́дуйся, ста́рчества святы́х оте́ц прее́мниче,/ ра́дуйся, те́плый о лю́дех моли́твенниче,/ ра́дуйся, ли́ку святы́х соприча́стниче./ С ни́миже, днесь предстоя́ Престо́лу Святы́я Тро́ицы,// моли́ дарова́ти душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Глас 6. Подо́бен: Все отло́жше:

Огне́м любве́ Боже́ственныя распала́емь/ и све́тлостию доброде́телей осия́емь,/ ста́рче пра́ведне Алекси́е,/ то́ки живи́тельныя любве́ ве́рным излия́л еси́,/ сердца́ скорбя́щих ра́достию напая́я,/ я́звы грехо́вныя и страсте́й неду́ги исцеля́я,/ светоно́сными луча́ми ве́ры тьму неве́рия прогоня́я/ и теплото́ю моли́тв твои́х вся́ку сле́зу изсуша́я./ Те́мже тя, я́ко свети́льника Бо́жия и отца́ чадолюби́ва,// ны́не с любо́вию благоче́стно велича́ем.

 

Глас 4. Подо́бен: Я́ко до́бля:

Дара́ми духо́вными от Бо́га укра́шенный,/ Тому́ Еди́ному послужи́л еси́,/ ста́рче пресла́вный Алекси́е,/ скорбя́щих и отча́янных утеша́я,/ пропа́вших на по́ли бра́ни сро́дником возвраща́я,/ нестрое́ния и раздо́ры семе́йныя примиря́я,/ боля́щих и неду́жных исцеля́я,/ заблу́ждших от па́губных страсте́й свобожда́я,/ и́щущих спасе́ния послуша́нию и покая́нию науча́я/ и всех любо́вию и моли́твою твое́ю покрыва́я./ Помози́ и нам, блаже́нне о́тче,/ душ спасе́ние улучи́ти// и Ца́рствия Небе́снаго дости́гнути.

Сла́ва, глас 2:

Избра́нниче Бо́жий, пра́ведне Алекси́е,/ рожде́ние твое́ моли́твами святи́теля Филаре́та благопоспе́шно соверши́ся,/ ста́рческое служе́ние лю́дем Кроншта́дтским па́стырем откры́ся,/ вхожде́ние же в Небе́сныя оби́тели/ благослове́нием испове́дника Патриа́рха Ти́хона препровожда́емо бысть./ Ны́не же, предстоя́ Престо́лу Бо́жию,/ прославля́еши Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха,// Тро́ицу Единосу́щную и Неразде́льную.

И ны́не, Богоро́дичен: Пре́йде сень зако́нная, / благода́ти прише́дши: / я́коже бо купина́ не сгара́ше опаля́ема: / та́ко Де́ва родила́ еси́, / и Де́ва пребыла́ еси́. / Вме́сто столпа́ о́гненнаго, / Пра́ведное возсия́ Со́лнце: / вме́сто Моисе́я, Христо́с, / Спасе́ние душ на́ших.

Вход. Проки́мен дне. И чте́ния 3 преподо́бническая.

Прему́дрости Соломо́новы чте́ние (главы 5 и 6):

Пра́ведницы во ве́ки живу́т, и в Го́споде мзда их,/ и попече́ние их у Вы́шнего./ Сего́ ра́ди прии́мут ца́рствие благоле́пия/ и вене́ц добро́ты от руки́ Госпо́дни,/ зане́ десни́цею покры́ет я и мы́шцею защити́т их./ Прии́мет всеору́жие рве́ние свое́/ и вооружи́т тварь в месть враго́м./ Облече́тся в броня́ пра́вды/ и возложи́т шлем – суд нелицеме́рен./ Прии́мет щит непобеди́мый – преподо́бие,/ поостри́т же напра́сный гнев во ору́жие,/ спобо́рет же с ним мир на безу́мныя./ По́йдут праволу́чныя стре́лы мо́лниины/ и, я́ко от благокру́гла лу́ка, облако́в на наме́рение полетя́т./ И от каменоме́тныя я́рости испо́лнь паду́т гра́ды./ Вознегоду́ет на них вода́ морска́я,/ ре́ки же потопя́т я на́гло./ Сопроти́в ста́нет им дух си́лы и, я́ко ви́хор, разве́ет их,/ и опустоши́т всю зе́млю беззако́ние,/ и злоде́йство преврати́т престо́лы си́льных./ Слы́шите у́бо, ца́рие, и разуме́йте,/ навы́кните, судии́ конце́в земли́./ Внуши́те, держа́щий мно́жества/ и гордя́щийся о наро́дех язы́к,/ я́ко дана́ есть от Го́спода держа́ва вам/ и си́ла от Вы́шнего.

Прему́дрости Соломо́новы чте́ние (глава 3):

Пра́ведных ду́ши в руце́ Бо́жией,/ и не прико́снется их му́ка./ Непщева́ни бы́ша во очесе́х безу́мных умре́ти,/ и вмени́ся озлобле́ние исхо́д их,/ и е́же от нас ше́ствие – сокруше́ние,/ они́ же суть в ми́ре./ И́бо пред лице́м челове́ческим а́ще и му́ку прии́мут,/ упова́ние их безсме́ртия испо́лнено./ И, вма́ле нака́зами бы́вше, вели́кими благоде́тельствовали бу́дут,/ я́ко Бог искуси́ я и обре́те их досто́йны Себе́./ Я́ко зла́то в горни́ле, искуси́ их/ и, я́ко всепло́дие же́ртвенное, прия́т я./ И во вре́мя посеще́ния их возсия́ют/ и, я́ко и́скры по сте́блию, потеку́т./ Су́дят язы́ком и облада́ют людьми́,/ и воцари́тся Госпо́дь в них во ве́ки./ Наде́ющийся Нань разуме́ют и́стину/ и ве́рнии в любви́ пребу́дут Ему́,/ я́ко благода́ть и ми́лость в преподо́бных Его́/ и посеще́ние во избра́нных Его́.

Прему́дрости Соломо́новы чте́ние (глава 4):

Пра́ведник, а́ще пости́гнет сконча́тися, в поко́и бу́дет./ Ста́рость бо честна́ не многоле́тна,/ ниже́ в числе́ лет исчита́ется,/ седи́на же есть му́дрость челове́ком,/ и во́зраст ста́рости – житие́ нескве́рное./ Благоуго́ден Бо́гови быв, возлю́блен бысть,/ и живы́й посреде́ гре́шник преста́влен бысть./ Восхище́н бысть, да не зло́ба измени́т ра́зума его́/ или́ лесть прельсти́т ду́шу его́./ Раче́ние бо зло́бы помрача́ет до́брая/ и паре́ние по́хоти пременя́ет ум незло́бив./ Сконча́вся вма́ле, испо́лни ле́та до́лга,/ уго́дна бо бе Го́сподеви душа́ его́,/ сего́ ра́ди потща́ся от среды́ лука́вствия./ Лю́дие же ви́девше, и не разуме́вше,/ ниже́ поло́жше в помышле́нии таково́е,/ я́ко благода́ть и ми́лость в преподо́бных Его́/ и посеще́ние во избра́нных Его́.

На лити́и стихи́ра, глас 3:

Наста́ днесь све́тлый пра́здник/ обре́тения честны́х моще́й пра́веднаго ста́рца Алекси́я,/ прииди́те, вси ве́рнии,/ просла́вим Преблага́го Бо́га на́шего,/ дарова́вшаго нам сокро́вище духо́вное,/ гра́ду на́шему тве́рдаго засту́пника,/ Оте́честву кре́пкаго предста́теля// и моли́твенника о душа́х на́ших.

И́ны стихи́ры, глас 1:

Све́том Боже́ственным тьму богоотсту́пничества осиява́я,/ пресве́тлый свети́льник ве́ры Христо́вы яви́лся еси́/ и лю́ди отча́янныя от неве́рия ко спасе́нию приве́л еси́,// пра́ведне о́тче Алекси́е.

Чист се́рдцем и душе́ю сый,/ Го́спода пред собо́ю вы́ну зрел еси́/ и моли́твою те́плою боле́зни приходя́щих к тебе́ врачева́л еси́,// благода́тне о́тче Алекси́е.

Христа́ всем се́рдцем возлюби́вый,/ не посрами́ нас, ве́рою на тя упова́ющих,/ и грехо́в проще́ние нам испроси́,// ди́вне о́тче Алекси́е.

Сла́ва, глас 6:

Ста́рче преди́вне Алекси́е,/ споспешеству́й нам, ча́дом твои́м,/ на ви́димыя и неви́димыя враги́ на́ша,/ и́маши бо на сие́ от Бо́га да́нную ти си́лу,/ испове́дниче и́стинный и уго́дниче Христо́в,/ да изба́вимся от вся́каго зла// твои́ми к Бо́гу моли́твами.

И ны́не, Богоро́дичен.

 

На стихо́вне стихи́ры, глас 8:

Любве́ и сострада́ния преиспо́лнен,/ милосе́рде о́тче Алекси́е,/ тяготы́ и ско́рби стра́ждущих поне́сл еси́,/ ско́рый помо́щник и уте́шитель тем быв.// Предста́тельствуй ны́не и о нас моли́твами твои́ми.

Стих: Свяще́нницы Твои́ облеку́тся в пра́вду,// и преподо́бнии Твои́ возра́дуются.

Пока́йтеся, ча́дца моя́,/ неизрече́нно бо милосе́рдие Влады́чне,/ си́це с любо́вию взыва́л еси́, свя́те,/ Оте́ц бо прие́млет ча́да Своя́ на Ве́чери,/ иде́же при́сно закала́ется Единоро́дный Сын Бо́жий,// па́дшее челове́ческое естество́ возставля́я.

Стих: Блаже́н муж, боя́йся Го́спода,// в за́поведех Его́ восхо́щет зело́.

Возлю́бим друг дру́га, бра́тие,/ я́ко любы́ от Бо́га есть,/ та́ко с Богосло́вом взыва́л еси́, о́тче,/ Христо́с бо по нас ду́шу Свою́ положи́,/ и мы до́лжни есмы́ себе́ утесня́ти,// и житие́ бли́жних облегча́ти.

Сла́ва, глас 2:

Егда́ на Христа́ и Це́рковь Святу́ю беззако́ннии ополча́хуся,/ тогда́ всенощнобде́нней моли́тве ве́рнии усе́рдне прилежа́ху./ Храм же свята́го Никола́я,/ посреде́ волн многомяте́жных обурева́емь,/ я́ко кора́бль спасе́ния яви́ся./ Ты же, о́тче, проро́чески возвеща́я, уверя́л еси́:// ве́ра правосла́вная па́ки возсия́ет.

И ны́не, Богоро́дичен.

Тропа́рь, глас 5:

Па́стырю Христо́в, о́тче Алекси́е,/ по́двигом до́брым подвиза́вся,/ ве́ру правосла́вную во мра́це беззако́ния испове́дал еси́/ и, я́ко уте́шитель и врач духо́вный,/ всех, притека́ющих к тебе́, врачева́л еси́./ Помози́ и нам, ве́рою чту́щим тя,// в любви́ к бли́жнему утверди́тися.



  

© helpiks.su При использовании или копировании материалов прямая ссылка на сайт обязательна.